• <

Nowa hala produkcyjna Grupy Vistal S.A. w Porcie Gdynia

Dodano: 06.02.2014
Hala o łącznej powierzchni ponad 12 tys. m2, zlokalizowana na Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia zwiększyła moce produkcyjne Grupy Vistal. W nowym obiekcie  będą realizowane najbardziej złożone, wielkogabarytowe konstrukcje stalowe głównie na potrzeby branży offshore.
Hala o łącznej powierzchni ponad 12 tys. m2, zlokalizowana na Nabrzeżu Indyjskim w Porcie Gdynia zwiększyła moce produkcyjne Grupy Vistal. W nowym obiekcie  będą realizowane najbardziej złożone, wielkogabarytowe konstrukcje stalowe głównie na potrzeby branży offshore.

Ceremonia otwarcia nowego obiektu zwiększającego moce produkcyjne Grupy Vistal miała miejsce 5 lutego 2014r. Licznie przybyłych gości powitał prezes Vistal Gdynia SA - Ryszard Matyka. Firmę Vistal Offshore, użytkującą nowo otwarty obiekt oraz bezpośredniego inwestora zaangażowanego w budowę hali reprezentował Prezes Mirosław Czech. Honorowymi gośćmi byli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Marek Stępa Wiceprezydent Gdyni oraz Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska.

Spółka Vistal Gdynia SA od 8 stycznia br. jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Do grona głównych akcjonariuszy należą: Ryszard Matyka, posiadający 52,8 proc. udziałów, oraz Bożena Matyka - członek Rady Nadzorczej, posiadająca 17,6 proc. udziałów. Pozostałe 29,6 proc. akcji jest w rękach akcjonariuszy giełdowych.

- To wielki dzień nie tylko dla Grupy Vistal ale również dla Gdyni i całego Pomorza. Jeszcze kilka lat temu obawialiśmy się, że upadek Stoczni spowoduje wielki eksodus firm zajmujących się działalnością stoczniową w Gdyni. Dziś dzięki takim przedsiębiorcom jak Vistal tereny bardzo szybko odbudowują się. Vistal zatrudnia blisko 400 osób, rozwija się intensywnie o czym świadczy oddawana dziś inwestycja. Firma daje zatrudnienie i buduje przemysł stoczniowy. Gratulujemy wam inwestycji- powiedział Marszałek Województwa Pomorskiego.

Następnie głos zabrał wiceprezydent Gdyni. Ocenił, że rok 2014 jest wielkim rokiem w historii Vistalu. O ile początek roku rozpoczął się dla firmy udanym debiutem na giełdzie, o tyle dzisiejszy dzień łączy się z otwarciem hali pomnażającej potencjał Grupy Vistal. Wszystkie te sukcesy są efektem konsekwentnego budowania siły Grupy.

W uznaniu działalności i osiągnięć firmy, Prezydent Miasta Gdyni postanowił przyznać Ryszardowi Matyce medal Civitas e Mari „Miasto z Morza”. Dewiza medalu brzmi: „tym, którzy odważnie realizują marzenia”.

W imieniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej głos zabrała Teresa Kamińska.

- Hala pokazuje, że tereny stoczniowe żyją, że gospodarka morska jest w polskiej gospodarce ważnym elementem.

Jako ostatni wypowiedział się Prezes Vistal Offshore, gospodarz uroczystości.

- Preses Matyka i załoga Vistal nie boją się marzyć. By te marzenia się spełniały należy dysponować sprzyjającym otoczeniem biznesowym. To właśnie miało miejsce w naszym przypadku.

Głównym powodem zbudowania hali jest możliwość podjęcia wyzwań technologicznych jakie stawia przed nami przemysł offshore. Reżimy pracy, BHP, ochrona środowiska… obiekt skonstruowany przez firmę Vistal Constraction spełnia wszystkie wymienione tu aspekty nowoczesnej produkcji. Dzięki temu produkcja nie niszczy środowiska naturalnego, zapewniając jednocześnie pełną niezależność od warunków zewnętrznych. Hala jest dużym obiektem. Byłaby w stanie pomieścić dwa statki offshore do produkcji platform wiertniczych.

Budowa hali na Nabrzeżu Indyjskim stanowi pierwszy i najważniejszy etap inwestycji Grupy o łącznej wartości 102 mln zł. Hala położona jest na Nabrzeżu Indyjskim, co oznacza łatwą możliwość załadunku (elementów nawet do 8 tysięcy ton) i transportu morskiego produkowanych przez Spółkę konstrukcji. Hala ma 212 m długości, 62 m szerokości i 34 m wysokości, co umożliwia realizację najbardziej złożonych, wielkogabarytowych konstrukcji stalowych.

Konstrukcje, które będą tu budowane mogą być dużo bardziej zaawansowane technicznie. Po zakończeniu drugiego etapu inwestycji wodowane będą konstrukcje do 8 tyś ton.

- Hala zapewnia nam unikalne możliwości produkcyjne. Jej przeznaczeniem jest budowa wielkogabarytowych konstrukcji Marine oraz offshore przeznaczonych dla rynku wydobywczego ropy i gazu, platform wiertniczych oraz jednostek obsługujących te branże. Hala stanowi więc spełnienie naszej strategii rozwoju, która od kilku lat polega na dywersyfikacji naszej produkcji, rozwoju produkcji eksportowej i osiąganiu coraz lepszych wyników. Budowa hali była wg nas warunkiem koniecznym do dalszego, pomyślnego rozwoju Grupy Vistal.
Jak do tej pory nasze konstrukcje powstawały przede wszystkim na ul. Hutniczej w Gdyni, obecnie będziemy mogli rozwinąć możliwości budowy bardzo dużych konstrukcji. Możemy więc otworzyć się na nowe dla na rynki, cechujące się dużą rentownością jeśli chodzi o efekty biznesowe.

Hala uzyskała pozwolenie na eksploatację przed ok. 2 tygodniami. Wykonywane są już elementy konstrukcji przeznaczonych na konstrukcje offshore. Są to elementy platform wydobywczych dla kontrahentów z Norwegii i Wielkiej Brytanii (segment offshore), elementy statku PSV do obsługi platform wiertniczych dla kontrahenta z Norwegii (segment marine) i konstrukcje dźwigów portowych dla portu w USA dla kontrahenta z Finlandii (infrastruktura portowa).

W hali powstają elementy, które nie mogą być transportowane drogą lądową. Produkt wykonany  w hali musi być następnie załadowany na pokład statku transportowego i dostarczony do klienta.

- Reprezentujemy najwyższe standardy wykonawcze, środowiskowe i BHP, które są wymagane  by móc realizować zlecenia w branży offshore.

Zakończenie aktualnie realizowanych przez nas projektów planowane jest na początek drugiego półrocza 2014r.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.