• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Northvolt z problemami? Szwedzka firma zamyka część fabryki w kraju i szuka inwestora dla gdańskiego zakładu

rk

10.09.2024 21:25 Źródło: Northvolt
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Northvolt z problemami? Szwedzka firma zamyka część fabryki w kraju i szuka inwestora dla gdańskiego zakładu

Partnerzy portalu

Fot. Northvolt

W informacji prasowej ogłoszonej 9 września szwedzki producent ogniw i systemów bateryjnych Northvolt poinformował, że zdecydował o zamknięciu części fabryki w Skelleftea. W ramach przeglądu strategicznego zarząd firmy zdecydował się na szereg działań, które mają wpłynąć także na działalność innych zakładów przedsiębiorstwa nie tylko w Szwecji, ale też innych krajach. Będzie także szukać inwestora dla oddziału znajdującego się w Gdańsku.

Firma poinformowała, że decydując się na usprawnienie działalności początkowo skoncentruje się na produkcji ogniw na dużą skalę, jednocześnie obniżając koszty i badając przyszłe partnerstwa strategiczne w celu zabezpieczenia swojej pozycji jako producenta baterii. Działania te mają odzwierciedlać "trudne otoczenie makroekonomiczne" i późniejszą, ponowną ocenę krótkoterminowych priorytetów, prowadzącą do zmiany zakresu działalności i odpowiedniej redukcji zatrudnienia.

Zmiany dotkną zakłady zarówno w kraju, jak i za granicą. W szwedzkim Skellefteå Northvolt zamierza umieścić działalność w zakładzie produkcji katodowych materiałów aktywnych Northvolt Ett Upstream 1 w stanie opieki i konserwacji do odwołania. Ma to być podyktowane koniecznością usprawnienia kosztów operacyjnych, a także optymalizacji sekwencji rozruchu Northvolt Ett. Z kolei w Borlänge program Northvolt Fem w zakładzie Kvarnsveden zostanie zakończony. Obiekt ten został nabyty przez firmę w 2022 roku i był planowany jako nowy zakład produkcji katodowych materiałów aktywnych. Firma zawarła umowę sprzedaży zakładu.

W Gdańsku Northvolt ma dążyć do zapewnienia pomyślnej przyszłości Northvolt Systems, w tym Northvolt Dwa, czyli największego w Europie zakładu produkującego systemy akumulatorowe. Aby to umożliwić, przedsiębiorstwo rozpocznie rozmowy z potencjalnymi przyszłymi partnerami i inwestorami, którzy mogą skapitalizować produkcję systemów i zestawów baterii. Fabryka Northvolt Dwa znajduje się w Gdańsku Stogach. Powierzchnia jej obiektów wynosi 25000 m2. Powstają tu mobilne oraz stacjonarne magazyny energii, a także systemy bateryjne dla przemysłu i branży budowalnej

W Kalifornii firma poinformował już o zamiarze integracji swojej spółki zależnej Cuberg i technologii litowo-metalowej z Northvolt Labs w Szwecji.

Głównym celem przeglądu strategicznego ma być skoncentrowanie zasobów na zostaniu liderem w zrównoważonej produkcji ogniw na dużą skalę. Przedsięwzięcie to wiąże się z uruchomieniem pierwszej fazy gigafabryki Northvolt Ett w Szwecji, przy jednoczesnym dalszym wykorzystywaniu światowej klasy ośrodka badawczo-rozwojowego Northvolt Labs w Västerås w Szwecji. Jest to kluczowy warunek utrzymania przez Northvolt pozycji wiodącego producenta ogniw w zachodnim świecie.

- W związku z trwającym obecnie przeglądem strategicznym, jesteśmy zmuszeni do podjęcia pewnych trudnych działań w celu zabezpieczenia fundamentów działalności Northvolt, aby poprawić naszą stabilność finansową i wzmocnić wyniki operacyjne. Chociaż warunki są obecnie trudne, nie ma wątpliwości, że globalne przejście na elektryfikację i długoterminowe perspektywy dla producentów ogniw, w tym dla Northvolt,  są mocne - wskazał Peter Carlsson, prezes i współzałożyciel Northvolt

- Nasz sukces jest częściowo uzależniony od ogólnego wzrostu rynku pojazdów elektrycznych i wsparcia ze strony otaczających nas interesariuszy. Musimy również wykorzystać wnioski wyciągnięte z naszej dotychczasowej działalności - skomentował sytuację Tom Johnstone, tymczasowy przewodniczący Rady Dyrektorów Northvolt

Wyzwania Northvolt w perspektywie krótkoterminowej mają nie zmieniać długoterminowych podstaw wspierających kluczową propozycję wartości firmy. Konkurencyjność rynków transatlantyckich, regionalizacja łańcuchów dostaw, a także znaczenie przemysłu akumulatorowego w walce ze zmianami klimatycznymi to nadal kluczowe kwestie, w których szwedzkie przedsiębiorstwo liczy na odegranie znaczącej roli. Koncentrując się na produkcji ogniw na dużą skalę, Northvolt pozostaje zaangażowany w projekty NOVO (Szwecja), Northvolt Drei (Niemcy) i Northvolt Six (Kanada), prowadząc też ścisły dialog z kluczowymi zainteresowanymi stronami. Potencjalne zmiany w harmonogramach tych projektów zostaną potwierdzone jesienią, wraz z dalszymi, niezbędnymi działaniami oszczędnościowymi. W międzyczasie prace są kontynuowane we wszystkich lokalizacjach, a Northvolt pozostaje wdzięczny za wsparcie swoich partnerów rządowych i miejskich we wszystkich trzech lokalizacjach.

Firma obiecuje udostępnić więcej informacji w miarę postępów w procesie przeglądu strategicznego w nadchodzących tygodniach.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.