• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

„Northern Viking 2024”. Morska Jednostka Rakietowa ćwiczy na Islandii

28.08.2024 21:45 Źródło: Marynarka Wojenna, Ministerstwo Obrony Islandii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo „Northern Viking 2024”. Morska Jednostka Rakietowa ćwiczy na Islandii

Partnerzy portalu

Źródło: MJR 3. FO

Komponent Morskiej Jednostki Rakietowej stacjonującej w Siemirowicach weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu pk. „Northern Viking 2024”. W związku z tym żołnierze wraz z techniką wojskową wyruszą na miejsce docelowe drogą powietrzną.

Od 26 sierpnia do 3 września będą trwały międzynarodowe ćwiczenia pk. „Northern Vikig 2024”. Odbędą się głównie w bazie lotniczej Keflavík i jej okolicach. Mają one na celu wzmocnienie interoperacyjności i gotowości sił między USA, Islandią i państwami sojuszniczymi, przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności do dowodzenia i kontrolowania sił wspólnych i koalicyjnych w obronie Islandii i morskich linii komunikacyjnych na obszarze Grenlandia-Islandia-Wielka Brytania (GIUK). Ich celem jest także sprawdzenie zdolności obronnych NATO na obszarze Islandii, a także zwiększenie gotowości bojowej zaangażowanych sił. Weźmie w nich udział ok. 1 200 żołnierzy, pracowników i funkcjonariuszy, z czego około 200 z Departamentu Obrony Ministerstwa Spraw Zagranicznych Islandii, straży wybrzeża, Islandzkiego Komisariatu Policji Narodowej, instytucji ochrony ludności, systemu zarządzania kryzysowego oraz innych organizacji.

Na temat potencjału wojskowego, w tym morskiego Islandii, a także wykonywanych przez nie zadań, pisaliśmy w tekście pt. „Islandzka Straż Wybrzeża pomaga wyjść statkowi z opresji. Jak działają tamtejsze służby morskie?”

Przedsięwzięcie jest organizowane przez Naczelne Dowództwo Połączonych Sił w Europie (SHAPE) z siedzibą w Mons w Belgii. W jego ramach odbędzie się szereg epizodów ćwiczebnych obejmujących takie działania jak wspólne przyjmowanie, przemieszczanie i integracja (Joint Reception Staging Onward Movement and Integration, JRSOI), nadzór powietrzny (Air Policing), zwalczanie okrętów podwodnych (Anti Submarine Warfare, ASW), Air Policing, Maritime ASW, interoperacyjność straży wybrzeża, ratownictwo morskie, ochrona domeny morskiej i inne działania. Zaplanowano także scenariusze w postaci desantu morskiego, budowy umocnień, działań poszukiwawczo-ratowniczych i niesienia pomocy humanitarnej.

Ćwiczenia odbywają się od 1982 roku i opierają się na postanowieniach porozumienia obronnego z 1951 roku między Islandią a USA. Z racji na to, że Islandia poza policją, strażą wybrzeża i jednostką reagowania kryzysowego nie posiada sił zbrojnych, musi polegać na wsparciu sojuszników, niemniej władze w Reykjaviku dążą do tego, by kraj stanowił ważne ogniwo w systemie międzynarodowego bezpieczeństwa. Oprócz Islandii USA w tegorocznych ćwiczeniach wezmą udział żołnierze, samoloty i okręty z Danii, Francji, Holandii, Norwegii, Polski i Portugalii. W skład komponentu morskiego wejdą okręty Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1).

Dla Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic, wchodzącej w skład 3. Flotylli Okrętów, to kolejna okazja, by pokazać swoje zdolności do działania na obcym terenie. Wcześniej komponent tej formacji brał udział w ćwiczeniach na terenie Estonii, Litwy, Norwegii oraz Rumunii. Dochodziła do tego kwestia użycia transportu lotniczego, potwierdzając możliwość szybkiego przemieszczenia znacznej techniki wojskowej do miejsca przeznaczenia i szybkiego osiągnięcia gotowości operacyjnej. Podczas tego ćwiczenia będą sprawdzać się też w zwalczaniu zagrożeń na lądzie i morzu.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.