• <
nauta_2024

Neuroróżnorodność w branży morskiej z perspektywy Women Can Sea

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Neuroróżnorodność w branży morskiej z perspektywy Women Can Sea

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

25 czerwca w siedzibie Inkubatora Starter odbyło się kolejne spotkanie mastermind z cyklu Women Can Sea. Tym razem dyskusja kobiet branży morskiej skupiła się na neuroróżnorodności w tym sektorze.

Neuroróżnorodność to odmienne w przeciwieństwie do osób neurotypowych funkcjonowanie systemów neurologicznych. Przykładami osób neuroróżnorodnych są ludzie, którzy zmagają się z ADHD, dysleksją czy spektrum autyzmu. Wciąż prowadzone są badania nad klasyfikacją poszczególnych grup jednak obecnie (co wynika z analizy stworzonej przez Centres for Disease Control and Prevention) jedno na czterdzieści cztery dzieci jest diagnozowane w spektrum autyzmu. Jeśli chodzi o ADHD to ogólna prewalencja u dorosłych wynosi około kilka procent, natomiast dysleksja to problem około jednej na dziesięć osób.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Inkubatora Starter miało charakter otwartej dyskusji, pomiędzy którą trzy kobiety z różnych sektorów branży morskiej przeprowadziły prelekcje odnoszące się do swoich doświadczeń z pracy z osobami neuroróżnorodnymi. Uczestniczki spotkania miały możliwość usłyszenia perspektywy: Dominiki Rossy, Katarzyny Tissler oraz Anastazji Łuczak. Moderatorką wydarzenia była prezeska Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA, Izabela Klonowska-Hincka.

Dominika Rossa, ekspertka w dziedzinie komunikacji, przedsiębiorczyni z 20-letnim doświadczeniem w marketingu, tworzeniu i wdrażaniu strategii zarządzania, a także założycielka Team Makers opowiedziała o neuroróżnorodności w teorii i praktyce oraz przedstawiła przykłady ze środowiska pracy. Dominika stworzyła zespól pracowników z neuroróżnorodnościami, oparty na wzajemnej komunikacji, zaufaniu i akceptacji. Przybliżyła ona uczestniczkom spotkania portret osoby z neuroróżnorodnością, opierając się na obserwacjach swojego zespołu.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Katarzyna Tissler przedstawiła kwestię neuroróżnorodności w praktyce podczas pracy w środowisku stoczniowym. Katarzyna jest absolwentką Politechniki Gdańskiej Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa. Projektuje konstrukcje stalowe w Remontowa Marine Design & Consulting, a także posiada doświadczenie w koordynowaniu projektów. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że w branży stoczniowej często nie znamy psychologicznego portretu pracowników, ponieważ nikt otwarcie nie mówi o swojej neuroróżnorodności.

- Trudno mi jest czasem odróżnić neuroróżnorodność od przekonań, co ilustruje przykład stwierdzeń o rzekomej niższej wartości kobiet w branży morskiej. Nie zawsze jest jasne, czy takie przekonania wynikają z osobistych opinii, czy też są efektem niezdiagnozowanej neuroróżnorodności - podkreśla Katarzyna Tissler.

Fot. GospodarkaMorska.pl


Anastazja Łuczak, oficer wachtowy na M/T ICARUS III, inspektorka techniczna w dziale armatorskim oraz praktyk morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, opisała neuroróżnorodność w praktyce oraz przytoczyła przykłady z pracy w środowisku statkowym. Podzieliła się trudnościami, jakie napotkała w swojej drodze do zostanie kadetem na statku.

- Aby pracować na statku, trzeba posiadać morskie świadectwo zdrowia, które dopuszcza do pracy osoby z ADHD i Aspergerem, jednak są też na statkach osoby niezdiagnozowane - wspomniała Anastazja Łuczak.

Women Can Sea to projekt stworzony dzięki współpracy Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA oraz Inkubatora STARTER. Ma on na celu wspieranie i aktywizację kobiet w branży morskiej. Tworzy on otwartą przestrzeń, w której kobiety będą mogły się wzajemnie inspirować oraz dzielić zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Projekt nie ogranicza się tylko do osób czynnie pracujących w branży, jest on również otwarty na osoby studiujące na kierunkach morskich lub po prostu zainteresowane tematyką morza i chcące zgłębić zagadnienia z nią związane.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.