• <

NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo NATO rozmieszcza okręty na Morzu Bałtyckim podczas szczytu sojuszu w Wilnie

Partnerzy portalu

MARCOM

Wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO 1 (SNMG-1) jednostki zapewniają bezpieczeństwo od strony morza podczas trwającego w stolicy Litwy szczytu państw Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Do tego zadania oddelegowano fregaty: niemiecką FGS Mecklenburg-Vorpommern i holenderską HNLMS De Zeven Provincien (Holandia). Ponadto wraz z nimi operuje włoski niszczyciel ITS Caio Duilio, który od czerwca jest obecny na polskich wodach terytorialnych w ramach półrocznej misji, podczas której wzmacnia obronę przeciwlotniczą wybrzeża należącego do Polski. Stąd może dziwić informacja podana na stronie MARCOM, która podaje okręt z Włoch jako wchodzący w skład SNMG-1.

Zespół patroluje wybrzeże Litwy na Morzu Bałtyckim, aby zapewnić świadomość sytuacyjną z powietrza i na morzu. Niemiecka fregata FGS Mecklenburg-Vorpommern jest zarazem okrętem flagowym zespołu i dowodzi grupą zadaniową, co ma także podkreślać obecność NATO na tym obszarze i zdolność do obrony sojuszników. Ta inicjatywa jest częścią skoordynowanego, wielodomenowego rozmieszczenia natowskich i sojuszniczych sił nawodnych, podwodnych i powietrznych na całym obszarze pozostającym pod protekcją sojuszu, sięgającym od dalekiej północy i Atlantyku po Morze Śródziemne, zapewniając przy tym zrównoważony środek odstraszania i zdolność do szybkiego reagowania. Grupa Zadaniowa jest w stałym kontakcie ze wszystkimi sojusznikami i partnerami działającymi na tym obszarze, w tym z Marynarką Wojenną Litwy (Lietuvos karinės jūrų pajėgos) i morskim komponentem tamtejszej Straży Granicznej (Valstybės sienos apsaugos tarnyba), wymieniając informacje i dostosowując wspólną postawę.

- Opierając się na doświadczeniu, które zdobyliśmy podczas naszego rozmieszczenia na Morzu Bałtyckim w ciągu ostatnich miesięcy, grupa zadaniowa jest w stanie odróżnić rutynowe ruchy statków od anomalii. Przyczyniamy się do bezpieczeństwa tego obszaru i jesteśmy gotowi do szybkiego reagowania w pełnym spektrum operacji, jeśli zajdzie taka potrzeba - podkreślił w podsumowaniu dowódca grupy zadaniowej, kadm.Thorsten Marx.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako STANAVFORLANT (Standing Naval Force Atlantic – Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku. SNMG-1 jest częścią Sił Odpowiedzi NATO. Jest jednym  z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą okręty (m.in. fregaty)  państw członkowskich. Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Wielonarodowy zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku potencjalnego konfliktu. Operuje na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich. Wypełniając swoje zadania na morzu okręty są zdolne do monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostki, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludność, a także mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu.

W skład SNMG-1 w okresie od stycznia do czerwca br. wchodziła polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko. Oprócz zadań statutowych brała udział w dużych ćwiczeniach międzynarodowych na Morzu Bałtyckim i Północnym, w tym Dynamic Mongoose oraz Baltops.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.