• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Na Węgrzech trwają przygotowania do nadejścia wielkiej wody

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Na Węgrzech trwają przygotowania do nadejścia wielkiej wody

Partnerzy portalu

Fot. Węgierska policja

Budapeszt przygotowuje się do nadejścia fali kulminacyjnej na Dunaju. Premier Węgier Viktor Orban przekonuje, że jego rząd jest gotowy stawić czoła żywiołowi. Najpierw jednak trzeba będzie obronić przygraniczny Mosonmagyarovar.

Mieszkańcy węgierskiej stolicy przygotowują się na nadejście fali kulminacyjnej. W nadchodzących dniach poziom wody na budapesztańskim odcinku rzeki osiągnie trzeci – najwyższy poziom alarmowy.

W niedzielę po południu w Budapeszcie, na nabrzeżu pojawił się Orban. Premier osobiście sprawdził poziom wody w Dunaju i poinformował, że następnego dnia woda podniesie się tak bardzo, że z łatwością go zakryje, zaś za dwa dni, jej poziom będzie wyższy o kolejne dwa metry. Ocenił, że krytyczne znaczenie dla walki z wielką wodą będą trzy odcinki: Szigetkoz, zakole Dunaju i sam Budapeszt. Zapewnił też, że dostępne są wszystkie niezbędne środki techniczne i finansowe, a za całość akcji odpowiada minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter.

Przed zagrożeniem ostrzega też burmistrz węgierskiej stolicy. „Największa powódź dekady zbliża się do Budapesztu” – oznajmił Gergely Karacsony w filmie udostępnionym na jego profilu w mediach społecznościowych.

Zdaniem burmistrza w drugiej połowie przyszłego tygodnia należy przygotować się na bardzo poważną powódź, która będzie wymagała szeregu działań zapobiegawczych. Poinformował też, że nabrzeża w Peszcie i Budzie zostaną zamknięte w poniedziałek o godzinie 20, a jeżeli prognozy potwierdzą się, woda zalej je we wtorek. Zaapelował do mieszkańców stolicy, by w tych dniach zachowali szczególną ostrożność.

W podobnym tonie wypowiada się węgierski minister rolnictwa. Istvan Nagy w oświadczeniu opublikowanym na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych stwierdził: „Fala nadchodzi, ale my jesteśmy gotowi! Warunkiem skutecznej obrony jest zdyscyplinowana praca i dobra organizacja!”

Zwrócił też uwagę, że miasto Mosonmagyarovar jako pierwsze stawi czoło żywiołowi. Aby ochronić je przed zalaniem, w nocy z niedzieli na poniedziałek zostaną otwarte dwa zbiorniki retencyjne.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ fit/

AKTUALIZACJA

14:40 Węgry/ Rośnie poziom wody w Dunaju w Budapeszcie

Zgodnie z przewidywaniami fala powodziowa na Dunaju dotarła już na Węgry. Poziom wody w Budapeszcie stale rośnie. Premier Viktor Orban odwołał w poniedziałek wszystkie wyjazdy zagraniczne i postawił całą administrację w stan gotowości.

Punktualnie o godz. 6 rano w poniedziałek w Mosonmagyarovar, mieście leżącym przy ujściu Litawy do Dunaju, przy granicy z Austrią i Słowacją ogłoszono trzeci – najwyższy poziom gotowości powodziowej. Jednocześnie hydrolodzy zwracają uwagę, że fala kulminacyjna na Dunaju ciągle jeszcze nie opuściła Austrii. Sytuację komplikują przedłużające się opady deszczu, które sprawiają, że fala na terytorium Austrii znacznie się rozciągnęła.

W związku z zagrożeniem powodziowym premier Viktor Orban zmienił swój kalendarz i odwołał wszystkie zaplanowane na najbliższe dni wizyty zagraniczne. Dotyczy to również najbliższego posiedzenia Parlamentu Europejskiego, na którym miał zaprezentować sprawozdanie z węgierskiej prezydencji w UE. „Dopóki nie przejdzie fala kulminacyjna i nie uporamy się z trudnościami, nie opuszczę kraju, zostanę w domu” - oświadczył Orban w opublikowanym przez siebie filmie ze spotkania sztabu kryzysowego. Szef rządu przypomniał też, że główną osobą odpowiedzialną za działania obronno-ratunkowe jest minister spraw wewnętrznych Sandor Pinter.

Po spotkaniu sztabu kryzysowego Sandor Pinter oświadczył, że w tej chwili głównym celem władz jest to, by rosnący poziom Dunaju nie zagrażał obywatelom. Przypomniał, że w stanie gotowości są służby ratunkowe i policja, a w razie potrzeby do walki z żywiołem zostaną zaangażowane również osoby przebywające w zakładach karnych. Oprócz tego Pinter przypomniał, że cały czas potrzebni są wolontariusze, którzy jednak powinni zgłaszać się tam, gdzie ich pomoc rzeczywiście przyniesie pożytek.

Według prognoz meteorologów w czasie przejścia fali kulminacyjnej przez Budapeszt poziom wody w Dunaju może wynieść 860 cm. W czasie rekordowej powodzi w 2013 roku najwyższy odnotowany poziom wyniósł 891 centymetrów. Jednak specjaliści ostrzegają, że jeżeli opady będą nadal tak intensywne jak do tej pory, to rekord może zostać pobity.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ kar/

23:16 Węgry/ Sytuacja powodziowa pogarsza się z godziny na godzinę

Sytuacja powodziowa na Węgrzech pogarsza się z godziny na godzinę. Poziom wody w Dunaju stale rośnie. Do Budapesztu fala kulminacyjna ma dotrzeć w sobotę.

Powodem rosnącego poziomu Dunaju i innych węgierskich rzek są intensywne opady deszczu, które w ostatnich dniach nawiedziły Austrię i Słowację. Zgodnie z przewidywaniami fala powodziowa na Dunaju dotarła na Węgry w poniedziałek rano. Wzdłuż rzeki cały czas są prowadzone prace, które mają na celu zabezpieczenie okolicznych miejscowości przed zalaniem. Przygotowywane są nie tylko worki z piaskiem, ale także opracowywane są scenariusze otwierania zbiorników przeciwpowodziowych i polderów. W wielu miejscach stawiane są też mobilne ściany przeciwpowodziowe.

Hydrolodzy zwracają uwagę, że fala kulminacyjna na Dunaju znacznie się rozciągnęła. To z kolei oznacza, że będzie się ona przemieszczać przez terytorium Węgier o wiele dłużej niż pierwotnie zakładano. Jej szczyt minie miejscowość Nagybajcs (w pobliżu granicy ze Słowacją) w czwartek, zaś do Budapesztu kulminacyjna dotrze dopiero w sobotę. Tego dnia maksymalny prognozowany poziom wody ma wynieść w stolicy 860 cm.

Tymczasem przez terytorium Węgier przechodzi cyklon Boris, który oprócz obfitych opadów deszczu przyniósł także huraganowy wiatr. W niedzielę w niektórych miejscach osiągał on w porywach nawet 131,4 km/h.

Do walki z żywiołem przygotowują się nie tylko władze lokalne, ale i centralne. Premier Węgier Viktor Orbán odwołał wszystkie zaplanowane na najbliższe dni wizyty zagraniczne. Dotyczy to również najbliższego posiedzenia Parlamentu Europejskiego, na którym miał sprezentować sprawozdanie z węgierskiej prezydencji. Powołał też sztab kryzysowy, na czele którego stoi minister spraw wewnętrznych Sándor Pintér.

Powołano do życia także Komitet Ochrony Budapesztu, który już podejmuje działania mające na celu zminimalizowanie szkód, jakie może wyrządzić zbliżająca się powódź. Oprócz zabezpieczenia nabrzeży Dunaju prowadzone są też inne działania. Na przykład policja podejmuje niezbędne działania mające na celu ochronę bezpieczeństwa życia i mienia mieszkańców stolicy. Oprócz tego na terenach powodziowych trwają poszukiwania osób bezdomnych, które są przekazywane do ośrodków opieki społecznej. W stanie gotowości pozostaje ponad 200 policjantów.

Gotowe do wsparcia służb ratunkowych jest także węgierskie wojsko. Poinformował o tym w poniedziałek minister obrony narodowej. Według jego słów, w ciągu 24 godzin armia może wystawić cztery tysiące żołnierzy, którzy zostaną wysłani wszędzie, gdzie będzie potrzebna ich pomoc. W razie konieczności wsparcia mogą również udzielić rezerwiści z obrony terytorialnej.

Tomasz Dawid Jędruchów (PAP)

tdj/ sp/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.