• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Morze Martwe na światowej liście Miejsc Dziedzictwa Geologicznego

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Morze Martwe na światowej liście Miejsc Dziedzictwa Geologicznego

Partnerzy portalu

Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) ogłosiła listę Drugich 100 Miejsc Dziedzictwa Geologicznego – podała IUGS w informacji prasowej. W zestawieniu znalazły się m.in. wulkan Wezuwiusz i Morze Martwe.

Drugą setkę bezcennych obiektów geologicznych, które znajdują się w 53 krajach, ogłoszono podczas Międzynarodowego Kongresu Geologicznego (IGC) w Pusan (Korea Południowa). Lista uwzględnia stanowiska szczególnie istotne ze względu na ich najwyższą wartość naukową.

W drugiej setce (rozpisanej na dziewięć kategorii) znalazły się m.in. miejsca ważne dla historii nauk geologicznych, m.in. wulkan Wezuwiusz (Włochy) i wodospad Maruia (Nowa Zelandia).

Następną kategorię stanowią obiekty związane ze stratygrafią i sedymentologią. Tu uwzględniono np. Morze Martwe na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii oraz Jezioro Salda (Turcja), które – zdaniem badaczy z NASA – pod względem składu i procesu powstania przypomina marsjański krater Jezero.

Za ważne dla badań paleontologicznych IUGS uznała m.in. szczątki triasowych dinozaurów i gadów ssakokształtnych z Ischigualasto (Argentyna) i wczesnokredowe tereny podmokłe Las Hoyas (Hiszpania), w których zachowało się wiele skamieniałości zwierząt i roślin.

Na liście znalazły się też m.in. skały wyspy Rum (Szkocja) i lawy poduszkowe z cypryjskich gór Troodos (kategoria „petrologia magmowa i metamorficzna”), Trapy Dekanu (Indie) i tanzański krater Ngorongoro („wulkanologia”) oraz – w kategorii „tektonika” – struktura tektoniczna Monte Perdido w Pirenejach (Hiszpania) albo grzbiet śródatlantycki na półwyspie Reykjanes (Islandia).

Wśród struktur istotnych z punktu widzenia geomorfologii i aktywnych procesów geologicznych uwzględniono m.in. deltę rzeki Mackenzie (Kanada) i formacje krasowe Guilin (Chiny). Do drugiej setki Miejsc Dziedzictwa Geologicznego włączono również struktury uderzeniowe i skały pozaziemskie, np. kratery Ries (Niemcy) i Vredefort (RPA).

Lista pierwszych 100 najważniejszych miejsc dziedzictwa geologicznego powstała w 2022 r., z okazji obchodów 60-lecia Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych. Znalazł się na niej kamieniołom Zachełmie w Górach Świętokrzyskich i odkryte tam tropy dewońskich tetrapodów (zwierząt poruszających się na czterech łapach) – kręgowców, które wyszły z wody i rozpoczęły kolonizację lądów.

„Uznanie i wyeksponowanie przez IUGS Miejsc Dziedzictwa Geologicznego może prowadzić do ich dalszego docenienia, wykorzystania jako zasobów edukacyjnych, a co najważniejsze, do ich ochrony” – napisano w komunikacie Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych.

IUGS tworzy też listę Kamieni Dziedzictwa w ramach programu HERitage STONES Recognition (HerSTONES) UNESCO. Organizacja chce zwiększyć rozpoznawalność naturalnych kamieni o znaczeniu historycznym i kulturowym. W tym zestawieniu również pojawia się Polska – za sprawą piaskowca wydobywanego od wieków w kamieniołomie w Radkowie na Dolnym Śląsku. Ta białoszara lub żółta skała z okresu kredy została wykorzystana m.in. w murach Wałów Chrobrego w Szczecinie, kolumnady w parku Pałacu Sanssouci w Poczdamie i Biblioteki Państwowej w Berlinie (Niemcy) albo do odbudowy historycznego centrum Warszawy po II wojnie światowej.

W sierpniowym, 37. kongresie geologicznym w Pusan wzięło udział ponad 700 ekspertów z 80 krajów. IGC to najważniejsze, odbywające się co cztery lata międzynarodowe wydarzenie związane z naukami o Ziemi.

Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) powstała w 1961 r. w Paryżu. Ma za zadanie wspierać współpracę międzynarodową w dziedzinie geologii i nauk pokrewnych. Należy do niej 121 państw, w tym Polska.

Więcej informacji: www.iugs-geoheritage.org. 

Anna Bugajska

abu/ bar/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.