• <

MKiŚ: sytuacja na Odrze stabilna, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji "złotej algi"

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie MKiŚ: sytuacja na Odrze stabilna, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji "złotej algi"

Partnerzy portalu

Fot. Gov.pl

Sytuacja na Odrze ustabilizowała się, ale nie można wykluczyć wzrostu populacji „złotej algi” i epizodów śnięcia ryb - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zaznaczyło, że służby są w gotowości i na bieżąco obserwują sytuację.

Jak podano w komunikacie, na Odrze i Kanale Gliwickim występują śladowe ilości "złotych alg" Zaznaczono jednak, że choć poziom zagrożenia związany ze „złotą algą” jest obecnie niski, to służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe.

Poinformowano, że w piątek 26 lipca 2024 roku pomiędzy Kanałem Gliwickim a rzeką Kłodnicą zaplanowano przeprowadzenie wizji terenowych, aby ocenić możliwości techniczne związane z potencjalnym użyciem preparatu hamującego rozwój „złotej algi”. "Celem jest przygotowanie służb do szybkiej reakcji w sytuacji nagłego wzrostu populacji „złotej algi” w Kanale Gliwickim, co mogłoby spowodować ryzyko przedostawanie się dużych ilości tego glonu do rzeki Odry" - napisano.

Resort podkreślił, że choć priorytetem międzyresortowego zespołu ds. Odry jest określenie bieżących działań, które mają zmniejszyć ryzyko zakwitów „złotej algi”, to zespół międzyresortowy kontynuuje również prace systemowe. "Resort Przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód Odry. Trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Rozwijany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i „widzenie się” zrzutów przemysłowych" - napisano.

Przypomniano, że w ramach działań długofalowych zespół pracuje również nad zmianami prawnymi i planami inwestycyjnymi dla poprawy jakości wód w dorzeczu Odry. W toku są prace nad nowelizacją specustawy odrzańskiej, ponadto Ministerstwo Infrastruktury planuje zmianę niektórych zapisów, m.in. usunięcie dużych inwestycji hydrotechnicznych i stworzenie katalogu działań służącego renaturyzacji rzeki.

Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych.

ewes/ drag/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.