• <
nauta_2024

Mitsubishi Shipbuilding otrzymuje zamówienia na pierwsze w Japonii statki ro-ro napędzane metanolem

21.06.2024 20:07 Źródło: Mitsubishi Shipbuilding
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Mitsubishi Shipbuilding otrzymuje zamówienia na pierwsze w Japonii statki ro-ro napędzane metanolem

Partnerzy portalu

Fot. Mitsubishi Shipbuilding

Mitsubishi Shipbuilding, część grupy Mitsubishi Heavy Industries (MHI), otrzymała zamówienia od Toyofuji Shipping i Fukuju Shipping na pierwsze w Japonii statki towarowe typu roll-on/roll-off (ro-ro) napędzane metanolem. Oba statki zostaną zbudowane w zakładzie Enoura stoczni MHI Shimonoseki Shipyard & Machinery Works w prefekturze Yamaguchi, a ich ukończenie i dostawa są planowane na 2027 rok.

Aby sprostać rosnącym potrzebom związanym z dekarbonizacją transportu morskiego w kontekście redukcji emisji CO2, japońska stocznia rozwija partnerstwa z krajowymi firmami w kontekście zapotrzebowania na promy i rorowce o wysokiej wydajności paliwowej i ekologicznej, które przyczyniają się do spełnienia oczekiwań w jakości usług oraz ekologiczności. Ponadto zapewniony znaczny wzrost ładowności pojazdów i zdolności transportowej na rejs w porównaniu z konwencjonalnymi statkami ma zapewnić większą swobodę w harmonogramie przydziału statków, zapewniając załodze więcej czasu na urlop i odpoczynek, przyczyniając się tym samym do reformy w stylu pracy.

Statki będą miały około 169,9 metra długości całkowitej i 30,2 metra szerokości, 15 750 ton pojemności brutto i ładowność na około 2300 samochodów osobowych. Wysokowydajny silnik dwupaliwowy ma zmniejszyć emisję CO2 o ponad 10% w porównaniu ze statkami na ciężki olej napędowy, zapewniając przy tym prędkość do 21 węzłów. Wśród innych rozwiązań technologicznych mają się pojawić wykorzystywane na choćby statkach kontenerowych przednia szyba dziobowa i pionowy trzon wykorzystywane do zmniejszenia oporu napędu, zwiększając tym samym efektywność paliwową dzięki zastosowaniu opatentowanej przez MHI technologii systemu oszczędzania energii, łączącej wysokowydajne śruby napędowe i stery o zmniejszonym oporze. Główny silnik może wykorzystywać zarówno metanol, jak i ciężki olej opałowy A, a dzięki oszczędności wynikającej z wydajności jego konstrukcji jak i lepszej pływalności statku ma zapewnić zmniejszenie wpływu na środowisko.

Coraz więcej firm sięga po zielone paliwa, jako alternatywy od paliw konwencjonalnych. Dopóki są one drogie w produkcji i wciąż rozwijają się metody ich produkcji, tak produkowane statki jako alternatywę mają wciąż stosować paliwo konwencjonalne. Jednocześnie ich konstrukcja ma wpływać zmniejszeniu ich zużycia. Przykładem rozwiązań zapewniających wydajność żeglugi są choćby żagle pozwalające czerpać energię z wiatru, co również opracowują japońskie firmy. Napędzane metanolem statki roro już weszły do użytku w innych państwach, stąd japońskie firmy dążą do "nadgonienia" w wyścigu o dekarbonizację. Stąd tak istotne jest dla stoczni Mitsubishi Shipbuilding, aby być pierwszym, krajowym zakładem, który wprowadzi do użytku krajowego statki do rejsów przybrzeżnych o takim napędzie.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.