• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Ministerstwo Infrastruktury pracuje na rzecz przywrócenia dobrego stanu wód Kanału Gliwickiego i Odry

09.08.2024 20:40 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Ministerstwo Infrastruktury pracuje na rzecz przywrócenia dobrego stanu wód Kanału Gliwickiego i Odry

Partnerzy portalu

Ministerstwo Infrastruktury

Z inicjatywy wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego w Katowicach odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele rządu, administracji samorządowej, parlamentarzyści, członkowie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wśród zaleceń znalazły się działania mające na celu minimalizację zasolenia przez wody kopalniane, a także działania rewitalizacyjne i utrzymaniowe. Podkreślono istotne znaczenie monitoringu wód, prowadzonego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

– Dzisiejsze spotkanie to nie tylko analiza problemów, z jakimi się mierzymy, ale przede wszystkim okazja do wypracowania konkretnych, skutecznych działań, które przywrócą równowagę ekosystemów wodnych na Kanale Gliwickim i Odrze. Współpraca między wszystkimi zaangażowanymi podmiotami jest kluczem do sukcesu w walce o dobry stan polskich wód – powiedział wiceminister Przemysław Koperski.

Kanał Gliwicki o długości ponad 40,6 km zbudowano w latach 1935-41 w miejsce istniejącego od początku XIX wieku Kanału Kłodnickiego. Zasilana wodami Kłodnicy droga wodna o szerokości od 38 metrów do 41 metrów i głębokości do 3,5 metra łączy port Gliwice z Odrą w Koźlu. W połowie 2021 roku zakończono wieloletni projekt remontu i modernizacji sześciu śluz kanału.

W lipcu ub. r, Sejm uchwalił ustawę o rewitalizacji rzeki Odry, która ma usprawnić prowadzenie koniecznych inwestycji. Największe, zaplanowane w województwie śląskim przez Wody Polskie, inwestycje ujęte w załączniku do tej specustawy to modernizacja zbiornika Dzierżno Duże o wartości ok. 350 mln zł praz umocnienie nabrzeży oraz usunięcie wypłyceń Kanału Gliwickiego, wyceniane na blisko 100 mln zł. Aktualnie również Ministerstwo Infrastruktury negocjuje z Bankiem Światowym nowy, 10-letni program dot. gospodarki wodnej o wartości 1,5 mld euro. W jego ramach udało się do agendy wpisać kwestię oczyszczenia Kanału Gliwickiego. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.