• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Mieszkaniec Korei Północnej zbiegł na południe, przekraczając granicę morską

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Mieszkaniec Korei Północnej zbiegł na południe, przekraczając granicę morską

Partnerzy portalu

Mieszkaniec Korei Północnej przeprawił się przez "wody neutralne", oddzielające dwie Koree i przedostał się do Korei Południowej; następnie ogłosił zamiar pozostania w tym kraju - poinformowała w czwartek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Według źródeł w siłach zbrojnych, na które powołała się agencja, w czwartek o świcie mężczyzna przedostał się przez strefę neutralną u ujścia rzeki Han, położoną na zachód od międzykoreańskiej granicy lądowej i przybył na południowokoreańską wyspę Gyodong.

Źródło wyjaśniło, że mężczyzna przybył na wyspę pieszo w czasie odpływu. Jak przekazano, wojsko odnotowało początkowo dwie osoby, "ale jednej z nich nie udało się przekroczyć granicy".

Minister obrony Korei Południowej Szin Won-sik powiadomił podczas sesji parlamentarnej komisji obrony, że "odpowiednie służby prowadzą (w tej sprawie) dochodzenie". "To była udana operacja. Obserwowaliśmy (Koreańczyków z Północy) od samego początku" - oznajmił Szin, nie precyzując, skąd wyruszyli uciekinierzy.

Ostatni przypadek przekroczenia międzykoreańskiej granicy na Morzu Żółtym, gdzie przebiega tzw. północna linia graniczna (NLL), nie uznawana przez reżimowe władze w Pjongjangu, odnotowano dziesięć miesięcy temu. W październiku 2023 roku trzy kobiety i mężczyzna przedostali się na Południe w drewnianej łódce. Wcześniej, w maju 2023 roku, podobnego wyczynu dokonała dziewięcioosobowa rodzina.

W obliczu chronicznego niedoboru żywności i surowych represji politycznych na Północy Koreańczycy z tego kraju od dziesięcioleci decydują się na ucieczki z ojczyzny. Tylko w pierwszej połowie 2024 roku na Południe zbiegło stamtąd 105 osób. W 2023 roku odnotowano 196 udanych prób tego rodzaju.

Wielu uciekinierów przedostaje się przez granicę z Chinami, a później, nielegalnie, do Laosu lub Birmy. Następnie Koreańczycy z Północy udają się do ambasad Korei Południowej w tych krajach lub podróżują dalej do Tajlandii.

Tylko niewielki odsetek decyduje się na ucieczkę bezpośrednio przez utworzoną w 1953 roku Koreańską Strefę Zdemilitaryzowaną, znajdującą się między oboma państwami, które formalnie od ponad 70 lat pozostają w stanie wojny. Konflikt zbrojny Północy z Południem z lat 1950-53 zakończył się bowiem podpisaniem rozejmu, a nie traktatu pokojowego.

Krzysztof Pawliszak 

krp/ szm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.