• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Marynarze uczcili pamięć ofiar II wojny światowej

03.09.2024 15:03 Źródło: Służby Prasowe MW, MOSG
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Marynarze uczcili pamięć ofiar II wojny światowej

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 3. FO

Z udziałem władz kraju, a także żołnierzy, kombatantów i harcerzy, odbyły się uroczystości 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak co roku, główne obchody miały miejsce 1 września na Westerplatte, a rozpoczęły się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. O godz. 4.45 włączono syreny alarmowe, które nawiązują do rozpoczęcia niemieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. Podobnie wyglądały wydarzenia w innych miastach, przy czym nie zabrakło tu marynarskiego wkładu.

Tegoroczne, gdyńskie uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. W ich trakcie , oddano hołd ofiarom tego konfliktu. Udział w nich wzięli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Marynarki Wojennej, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy. W uroczystościach rozpoczętych o 11:34 uczestniczyli m.in. minister edukacji Barbara Nowacka i wiceprezydent Gdyni Tomasz Augustyniak. Asystę honorową zapewniła Kompania Reprezentacyjna MW.

W Świnoujściu główne uroczystości, w asyście kompanii honorowej odbyły się na Placu Słowiańskim w Świnoujściu. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 odegraniem hymnu państwowego. W hołdzie pamięci żołnierzy, którzy walczyli i zginęli na frontach II wojny światowej odczytany został "Apel Pamięci" oraz oddana została salwa honorowa. Kwiaty i wieńce przy pomniku "Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej" złożyła delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, na czele której stał szef szkolenia kmdr Krzysztof Szumlicki. Hołd poległym złożyli również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów, oraz młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

Po uroczystościach na Placu Słowiańskim, druga część obchodów odbyła się na świnoujskim cmentarzu komunalnym przy "Kwaterze Wiecznego Spoczynku Żołnierzy Poległych w Czasie II Wojny Światowej", podczas której złożono wiązanki kwiatów oraz odegrano sygnał "Cisza".

Pamięć poległych uczestników Obrony Wybrzeża w pierwszych dniach II wojny światowej i 85. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof uczcili 2 września funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku. Dla upamiętnienia bohaterów walki z hitlerowskimi Niemcami funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Władysławowie zorganizowali rajd rowerowy z Władysławowa pod Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Grupa funkcjonariuszy poprzez zapalnie symbolicznego znicza uczciła pamięć uczestników walk o Wielką Wieś (historyczna nazwa Władysławowa), obrońców Helu i Kępy Oksywskiej. Pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w imieniu Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych kwiaty złożył por. SG Tomasz Kriegel Komendant Placówki SG w Krynicy Morskiej.

***

Oddanie salw z pancernika Schleswig-Holstein o godzinie 4.45 w kierunku Westerplatte uznaje się za symboliczny początek niemieckiej agresji na Polskę oraz rozpoczęcie II wojny światowej. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i por. Franciszka Dąbrowskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków, których atakowały kilkukrotnie większe siły niemieckie. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę ofiar po stronie niemieckiej szacuje się na 50 zabitych i 120 rannych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.