• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Marynarze szkolą się z elitą amerykańskich sił specjalnych

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarze szkolą się z elitą amerykańskich sił specjalnych

Partnerzy portalu

Fot. Marynarka Wojenna RP

Członkowie załóg Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów szkolili się wraz z operatorami JW FORMOZA oraz United States Navy SEALs w zakresie technik abordażowych prowadzonych na morzu. Wspólne ćwiczenia wraz z komandosami pozwalają na zwiększenie doświadczenia żołnierzy oraz pogłębianie współpracy między rodzajami sił zbrojnych.

Ćwiczenia w zakresie technik abordażowych wiążą się z realizacją scenariuszy szkoleniowych w postaci m.in. działania w środowisku morskim. Oprócz okrętów, czy statków dotyczy to także przejmowania infrastruktury krytycznej, takiej jak platformy morskie. W ramach tych działań zespoły abordażowe mają za zadanie szybko dostać się do celu, wejść na pokład statku bądź okrętu i przejąć kontrolę, a w razie potrzeby być gotowym do walki z uzbrojonymi osobami na pokładzie. Do przeprowadzenia tego rodzaju akcji są używane również śmigłowce oraz szybkie łodzie motorowe.

Obecnie takie działania dotyczą najczęściej przejmowania jednostek należących do przemytników, a także odbijania statków zajętych przez porywaczy i uwalniania znajdujących się na nich członków załóg. Dzięki szkoleniom z elitą amerykańskich morskich komandosów, polscy operatorzy i marynarze mogą zwiększyć swoje zdolności w zakresie działań abordażowych i desantowych, zacieśniając przy tym partnerskie relacje i wymieniając się doświadczeniami.

Siły specjalne przeznaczone do działań na akwenach morskich regularnie ćwiczą różne scenariusze, aby być jak najlepiej przygotowanymi do wykonywania zadań w ramach służby. Przykładem tego był choćby pokaz zajmowania pokładu okrętu w wykonaniu operatorów JW. FORMOZA podczas Święta Marynarki Wojennej (https://www.gospodarkamorska.pl/swieto-marynarki-wojennej-zwiedzanie-okretu-podwodnego-orp-orzel-i-wiele-innych-atrakcji-wideo-zdjecia-78968), czy też niedawne ćwiczenia na terenie Termianlu LNG w Świnoujściu. (https://www.gospodarkamorska.pl/rok-dzialalnosci-ukrainskiego-korytarza-morskiego-644-mln-ton-przeladowanych-towarow-79955)

Jednostka Wojskowa 4026 "Formoza" wchodzi w skład Wojsk Specjalnych i podlega Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W momencie powstania w 1975 roku jednostka, jako "płetwonurkowie bojowi" podlegała 3. Flotylli Okrętów. W 2007 roku sformowano z niej Morską Jednostkę Działań Specjalnych, podporządkowaną rozkazom Dowódcy Marynarki Wojennej. Jeszcze w tym samym roku, decyzją ówczesnego szefa resortu obrony, morscy komandosi zostali włączeni w skład Wojsk Specjalnych i od tego czasu nie podlegają pod dowództwa jednostek morskich, choć jednocześnie zachowują marynarskie stopnie i powiązania z racji na miejsce stacjonowania w Gdyni.

Podstawowym zadaniem JW "Formoza" jest realizacja pełnego spektrum morskich operacji specjalnych w układzie narodowym, sojuszniczym i koalicyjnym dla realizacji celów o znaczeniu operacyjnym i strategicznym. Głównym obszarem działań jest środowisko morskie, w tym infrastruktura znajdująca się na morzu, a także statki i okręty. Jest też predestynowana do wsparcia operacji uwalniania zakładników w środowisku morskim. Swoimi działaniami wspiera marynarkę wojenną w ramach operacji połączonych, wsparcia operacji uwalniania zakładników w środowisku morskim. Obszarem działania "Formozy" jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w uzasadnionych przypadkach jednostka może działać również poza terytorium kraju, np. w ramach kontyngentu wysłanego na misję zagraniczną.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.