• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Los walczącego z wielorybnikami aktywisty w rękach Duńczyków. Japonia chce ekstradycji

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Los walczącego z wielorybnikami aktywisty w rękach Duńczyków. Japonia chce ekstradycji

Partnerzy portalu

Fot. Fundacja Kapitana Paula Watsona

Japonia domaga się ekstradycji Paula Watsona, założyciela Sea Shepherd i fundacji własnego imienia, znanego z walki – często statek w statek – z wielorybnikami.

Jak informowaliśmy wcześniej, Paul Watson, założyciel organizacji Sea Shepherd i Fundacji Kapitana Paula Watsona, został zatrzymany w niedzielę 21 lipca na Grenlandii, kiedy zawinął do portu Nuuk na jednym ze swoich statków. Został on aresztowany na mocy międzynarodowego nakazu wydanego w Japonii w związku z działaniami jego organizacji przeciwko połowom wielorybów. Konkretnym zarzutem jest włamanie się na japoński statek na Oceanie Południowym, utrudnianie jego działalności i spowodowanie szkód materialnych oraz obrażeń u członków załogi.

Zgodnie z oczekiwaniami, Japonia przesłała Danii formalny wniosek o ekstradycję Watsona. Według japońskich mediów Kopenhaga się wstępnie zgodziła.

Ekstradycji zapobiec próbują obie organizacje Watsona oraz jego prawnik Francois Zimeray, który podnosi, że Dania powinna odrzucić wniosek ze względu na to, że w Japonii aktywista nie może liczyć na „uczciwy proces”.

Obie założone przez Watsona organizacje, a szczególnie Sea Shepherd, wielokrotnie ścierały się z japońskimi wielorybnikami na różnych frontach, w tym na morzu. Kilka tego typu sytuacji opisujemy w artykule poświęconym Nisshin Maru – poprzedniemu japońskiemu statkowi-przetwórni wielorybów.

Poza Japonią, połowy wielorybów w celach komercyjnych prowadzą także Islandia i Norwegia. Japończycy twierdzą, że spożywanie mięsa tych zwierząt jest elementem ich kultury, choć rynek zbytu systematycznie się zmniejsza.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.