• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Liczba ofiar powodzi w Rumunii wzrosła do pięciu

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Liczba ofiar powodzi w Rumunii wzrosła do pięciu

Partnerzy portalu

Fot. Rumuńska Straż Pożarna

W Rumunii znaleziono w niedzielę piątą ofiarę śmiertelną powodzi, która dotknęła ten region w minionych dniach. Trwa walka ze skutkami powodzi. Kataklizm dotknął ponad 20 tys. mieszkańców okręgu gałackiego - podał Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

„W okręgu gałackim znaleziono piątą ofiarę śmiertelną powodzi, która dotknęła ten region w minionych dniach. Trwa tam walka ze skutkami powodzi. Kataklizm dotknął ponad 20 tys. mieszkańców regionu. W miejscowości Slobozia Conachi odnaleziono kolejną osobę, która zginęła w wyniku powodzi w okręgu Gałacz” – powiadomił Inspektorat. Jest to jedna z dwóch poszukiwanych osób, z którymi utracono kontakt w czasie powodzi. Tym samym liczba ofiar wzrosła do pięciu.

„Sytuacja w kilku gminach w okręgu Gałacz jest nadal dramatyczna” - powiedział w niedzielę rano Costel Fotea, przewodniczący rady okręgu. Ze skutkami powodzi zmaga się ponad 20 tys. mieszkańców 24 gmin powiatu.

MSW powiadomiło, że przystąpiło do szacowania szkód w gospodarstwach domowych. W okręgu gałackim na wschodzie kraju powódź dotknęła ok. 5,4 tys. gospodarstw w 24 gminach.

Z kolei szef senatu Nicolae Ciuca mówił w niedzielę, że na jednej z rzek zrobiony został wyłom w tamie, dzięki czemu poziom wody zaczął się obniżać.

Gwałtowne deszcze w nocy z piątku na sobotę doprowadziły do powodzi w kilku regionach, a najbardziej dotknięte zostały okręgi Gałacz i Vaslui. Zalanych jest tysiące domów, setki ludzi ewakuowano, 18 tys. domów wciąż nie ma prądu.

„W ciągu ostatnich 24 godzin dotkniętych zostało 28 miejscowości w siedmiu okręgach. Podjęte zostały interwencje w celu uratowania 320 osób. Częściowo lub całkowicie zniszczonych zostało ponad 5 tys. domostw, powódź dotknęła ponad 15 tys. osób” - przekazywało w komunikacie w niedzielę rano MSW.

Powodzianie mają zostać rozmieszczeni w tymczasowych pomieszczeniach i w czterech obozach z namiotami. Pierwszy z nich, który może pomieścić 200 osób, powstał we wsi Slobozia Conachi. Powodzianom rozdawana jest pomoc humanitarna. Wydzielone ma być w sumie 400 ton żywności, woda, śpiwory, poduszki i koce.

Krajowe służby meteorologiczne prognozują dalsze opady na niedzielę i poniedziałek rano. Najsilniejsze deszcze oczekiwane są w Delcie Dunaju – tam opady mogą osiągnąć 40-60 litrów na metr kwadratowy. Ma jednak padać także w innych regionach, w tym na północnym wschodzie i na zachodzie kraju, a także na terenach, które padły ofiarą powodzi (na wschodzie). (PAP)

just/ fit/

AKTUALIZACJA

21:08 Rumunia/ Potwierdzono śmierć szóstej ofiary powodzi; niepokojące prognozy dla okręgu Vaslui

W niedzielę wieczorem w okręgu gałackim potwierdzono śmierć kolejnej kobiety; to szósta ofiara powodzi w Rumunii. Służby meteorologiczne ostrzegają przed dużymi opadami w okręgu Vaslui, w którym sytuacja w sobotę była bardzo poważna.

„W rejonie miejscowości Suhurlui w okręgu Gałacz zidentyfikowano zmarłą osobę” – powiadomił Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jest to szósta ofiara śmiertelna powodzi.

W okręgu gałackim na wschodzie kraju wystąpiły największe powodzie w wyniku gwałtownych opadów deszczu w nocy z piątku na sobotę. Drugim poważnie dotkniętym regionem był okręg Vaslui, graniczący z nim od północy.

Minister środowiska mówił w niedzielę, że władze „są w pogotowiu” w związku z możliwymi intensywnymi opadami na tych terenach.

Mircea Fechet, który przebywał najpierw w okręgu gałackim, skąd udał się do okręgu Vaslui, powiedział, że „władze uważnie monitorują sytuację”. W okręgu Vaslui deszcze mogą osiągnąć do 40 litrów na metr kwadratowy, co może być groźne w związku z tym, że gleba wchłonęła już dużo wody w czasie wcześniejszych opadów.

„Uważnie monitorujemy to, co dzieje się dalej na północ, ponieważ opady najprawdopodobniej wzrosną w okręgach Jassy, Botosani, Neamt” – mówił Fechet. Ocenił też, że dla okręgu gałackiego, który obecnie walczy już ze skutkami powodzi, nie ma nowego zagrożenia, a poziom wody w wielu miejscach obniżył się.

W okręgu gałackim przy obozie dla powodzian ma zostać utworzony punkt medyczny. W regionie tym ucierpiały tysiące domów, a ludzie zostali bez dachu nad głową. Według władz lokalnych powodzie dotknęły 5,4 tys. domów w 24 gminach w okręgu Gałacz.

Dla okręgów Gałacz, Vaslui i Jassy służby hydrologiczne wydały do poniedziałku kod czerwony, najwyższe ostrzeżenie. W regionach na północnym wschodzie Rumunii obowiązuje tzw. kod pomarańczowy, jeśli chodzi o warunki hydrologiczne. Meteorolodzy zapowiadali z kolei deszcze na ścianie wschodniej, a także na zachodzie kraju, dokąd ma się przemieszczać cyklon Boris.

Lokalne struktury inspektoratu ds. sytuacji nadzwyczajnych w okręgu Jassy będą stale dyżurować i przygotowują się do ewentualnych zjawisk pogodowych. Monitorowana ma być sytuacja osób starszych i samotnych, a także chorych i kobiet w ciąży. (PAP)


just/ fit/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.