• <

Kormoran made in Italia. Włochy zamawiają pięć niszczycieli min

29.07.2024 09:24 Źródło: Ministerstwo Obrony Włoch, Leonardo
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kormoran made in Italia. Włochy zamawiają pięć niszczycieli min

Partnerzy portalu

Fot. Intermarine

Konsorcjum w składzie Intermarine (część IMMSI Group) i koncern Leonardo podpisały z włoską Dyrekcją Uzbrojenia Marynarki Wojennej (NAVARM) umowę na dostawę pięciu nowych niszczycieli min wraz ze wsparciem logistycznym. Wartość umowy wynosi 1,6 mld euro z opcją na kolejne 1 mld w związku z rozwojem przedsięwzięcia. W ten sposób Marynarka Wojenna Włoch (Marina Militare) ma otrzymać nowoczesne okręty do działań przeciwminowych i związane z tym zdolności z racji na potrzebę dokonania skoku technologicznego.

Nowe okręty mają zastąpić starsze jednostki, wprowadzone do służby na przełomie lat 80-tych i 90-tych, dwie typu Lerici i sześć typu Gaeta. Władze zwracają uwagę na rosnące napięcia międzynarodowe i zagrożenia stwarzanie w każdej domenie morskiej, czego dowodzą obecnie trwające konflikty i kryzysy morskie, szczególnie w rejonie Morza Czarnego, Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Władze zwracają również uwagę na zagrożenia na Morzu Śródziemnym, biorąc pod uwagę doświadczenia państw basenu Morza Bałtyckiego, gdzie kilkukrotnie doszło do uszkodzenia infrastruktury krytycznej (o to jest podejrzewana Rosja). Dlatego okręty muszą być gotowe do działań w zakresie choćby ochrony rurociągów naftowych i gazowych, kabli przesyłowych, jak i ochrony morskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska.

Program ma pozwolić siłom morskich Włoch nowe możliwości działania wykorzystując na przyszłych platformach bojowych zaawansowane techniki konstrukcyjne i rozwiązania systemowe, gwarantujące wysoki stopień automatyzacji działań. Ma to pozwolić skuteczniej wykonywać zadania w zakresie ochrony włoskiej domeny morskiej, sprawdzania dna morskiego i obrony podwodnej i nawodnej infrastruktury krytycznej. Podpisana 26 lipca br. umowa jest wynikiem trwających kilka lat prac badawczo-rozwojowych w zakresie broni przeciwminowej. W szczególności ma być następstwem wstępnych badań wynikających z podpisanej w 2021 roku umowy między Intermarine i NAVARM, koncentrującą się na „Badaniach redukcji ryzyka i definicji projektu jednostki przeciwminowej”.

Liderem konsorcjum odpowiadającego za budowę okrętów i zarazem zleceniodawcą będącym głównym projektantem i dostarczycielem platformy jest Intermarine, którego udział w przedsięwzięciu wynosi 73%, co odpowiada równowartości 1,165 mld euro. Pozostałą sumę i udział wynoszący 27% przydzielono Leonardo. Będą budowane w stoczni Intermarine w Sarzana (La Spezia), co ma przynieść znaczne korzyści w zakresie zatrudnienia, zarówno w zakładzie jak i w ramach łańcucha dostaw.

Planowane okręty będą nieco większe od polskich niszczycieli min typu Kormoran II. Ich długość ma wynosić 63 metry, a wyporność sięgać do 1300 ton. Jednostki mają się wyróżniać zdolnością do prowadzenia operacji oczyszczania wskazanych obszarów z niebezpiecznych obiektów pod wodą, gwarantując bezpieczeństwo załóg. Co istotne, przy działaniach związanych zarówno z identyfikacją wskazanych obiektów jak i ich neutralizacją mają wykorzystywać autonomiczne systemy bezzałogowe, zwiększając możliwości związane z działaniami przeciwminowymi. Kadłuby okrętów mają być odporne na wstrząsy powodowane przez podwodne eksplozje i niskie sygnatury magnetoakustyczne. W skład wyposażenia mają wejść dostarczone przez Leonardo odporny na ataki cybernetyczne system dowodzenia i kontroli SADOC 4, zaawansowane radary i czujniki elektrooptyczne, nowe sonary szerokopasmowe z możliwością wykrywania i klasyfikacji min oraz zintegrowane, wielopasmowe systemy komunikacji i łącza danych w celu zapewnienia najwyższego i najbardziej efektywnego poziomu interoperacyjności. Do tego dojdą również sonary, systemy dowodzenia przeznaczone do operacji w środowisku wielodomenowym i zarządzania pojazdami bezzałogowymi, a także systemy obrony bezpośredniej (CIWS). To pozwoli niszczycielom min dostosować się do szerokiego spektrum obowiązków, do jakich zostaną przeznaczone.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.