• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego

gm

01.12.2023 11:48 Źródło: MOSG
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego

Partnerzy portalu

Fot. MOSG

W dniach od 28 do 30 listopada w Sopocie odbywała się konferencja Szefów forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego – BSRBCC (Baltic Sea Region Border Control Cooperation) zorganizowana, w ramach przewodnictwa Straży Granicznej w BSRBCC w 2023 r., we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Gości spotkania – delegacje szefów służb granicznych i policyjnych z państw członkowskich BSRBCC: Polski, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Norwegii i Szwecji, a także delegację Agencji Frontex, której przewodniczył Szef Sektora Straży Przybrzeżnej i Porządku Publicznego Kari Loukkaanhuhta, a także Dyrektora Generalnego Stałego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS) Grzegorza Marka Poznańskiego przywitał Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec.

W konferencji wzięli też udział Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski, Komendant Centrum Szkolenia Straży Granicznej płk SG Adam Pacuk oraz Dyrektorzy Zarządu Granicznego KGSG, Biura Spraw Międzynarodowych KGSG i Biura Analityczno-Sytuacyjnego KGSG. Konferencja została przeprowadzona przez Morski Oddział Straży Granicznej przy współudziale ekspertów z Biura Analityczno-Sytuacyjnego KGSG oraz z Zarządu Granicznego KGSG.

Głównym celem spotkania było podsumowanie działań zrealizowanych w ramach Planu Działań polskiej prezydencji w BSRBCC w 2023 r., przedstawienie Raportu Analizy Ryzyka za rok 2022 dla regionu Morza Bałtyckiego, omówienie wyników wspólnych operacji, zrealizowanych w bieżącym roku we współpracy państw członkowskich BSRBCC, przedstawienie Planu Działania fińskiej Prezydencji na rok 2024 oraz wskazanie dalszych kierunków współpracy w ramach forum. Ponadto, szefowie służb odnieśli się do aktualnych zagrożeń w regionie bałtyckim, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony infrastruktury krytycznej w basenie Morza Bałtyckiego, jak również do wyzwań w obliczu obecnego kryzysu migracyjnego w regionie.

W ramach konferencji, goście złożyli także wizytę w I. Wydziale Lotniczym Biura Lotnictwa SG z siedzibą w  Gdańsku-Rębiechowie, gdzie mogli obejrzeć flotę powietrzną wykorzystywaną przez Morski Oddział SG do ochrony morskiej granicy państwowej oraz delegowaną przez Straż Graniczną do udziału w działaniach operacyjnych koordynowanych przez Agencję Frontex na zewnętrznych granicach UE.

Do zadań w ramach Frontex ma zostać od przyszłego roku przydzielony patrolowiec SG-301 Gen. Józef Haller, najnowszy i zarazem największy nabytek w MOSG. Do służby wszedł oficjalnie 12 października, a o jego wyposażeniu i zadaniach, do jakich jest przeznaczony, można przeczytać w artykule na jego temat.

Na zakończenie konferencji Zastępca Komendanta Głównego SG gen. bryg. SG Grzegorz Niemiec uroczyście przekazał przewodnictwo w BSRBCC Fińskiej Straży Granicznej, reprezentowanej przez  kmdr. Juha Vuolle, która będzie przewodniczyła forum w 2024 roku.

W ramach polskiej prezydencji w forum Współpracy Służb Granicznych Państw Regionu Morza Bałtyckiego Straż Graniczna podjęła łącznie 13 działań, w których aktywnie uczestniczyli przedstawicie forum, eksperci Agencji Frontex oraz zapraszani goście (CBSS – Rada Państw Morza Bałtyckiego, EMSA – Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego). Spotkaniom eksperckim przewodniczyli przedstawiciele Morskiego Oddziału SG, Biura Analityczno-Sytuacyjnego KGSG, Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie, Nadbużańskiego Oddziału SG oraz eksperci z Zarządu Granicznego KGSG.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.