• <

Konferencja MS&D w Hamburgu. Celem sprostanie wyzwaniom geopolitycznym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Konferencja MS&D w Hamburgu. Celem sprostanie wyzwaniom geopolitycznym

Partnerzy portalu

Fot. SMM Hamburg

Trzy miesiące przed rozpoczęciem SMM Hamburg dało przedsmak międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa i obrony morskiej. Program MS&D (maritime security and defence) w dniach 5 i 6 września obejmie nie tylko najnowsze trendy w przemyśle stoczniowym, ale także zagadnienia geostrategiczne. Członkami panelu będą osoby publiczne, takie jak były ukraiński wiceminister obrony Igor Kabanenko i dr Jyh-Shyang Sheu z Tajwańskiego Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem.

Ataki rebeliantów Huti na statki handlowe na Morzu Czerwonym; napięcia geopolityczne w Cieśninie Tajwańskiej; ataki zbrojnych piratów u wybrzeży Rogu Afryki: „Wiele krytycznych zagrożeń bezpieczeństwa stawia społeczność globalną przed ogromnymi wyzwaniami. Marynarki wojenne są głównymi gwarantami bezpieczeństwa na oceanach świata i wspieramy je szczególnie w modernizacji ich flot. Wystawcy na targach SMM zaprezentują najbardziej innowacyjne technologie zabezpieczeń” – powiedział Claus Ulrich Selbach , dyrektor jednostki biznesowej ds. targów i wystaw morskich i technologicznych w Hamburg Messe und Congress (HMC).

Celem międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa i obrony morskiej (MS&D) jest transfer know-how. Cztery panele dyskusyjne i jedna sesja z dziką kartą, które odbędą się w hali B6, będą dotyczyć bezpieczeństwa morskiego. Nowością będzie możliwość bezpłatnego dostępu do MS&D dla wszystkich uczestników SMM 2024. W programie poruszone zostaną aktualne wyzwania stojące przed marynarkami wojennymi, strategie wielodomenowe, asymetryczna taktyka morska oraz nowe trendy w przemyśle stoczniowym. Reinhard Lüken uważa, że ​​to połączenie tematów jest wzorowe pod względem tego, co wyróżnia MS&D: „MS&D nie jest typowym wydarzeniem poświęconym siłom morskim; jest to raczej pokaz technologii, który kładzie nacisk na innowacje. Jest to miejsce spotkań zainteresowanych stron, w celu zbadania bezpieczeństwa morskiego z różnych perspektyw” – powiedział Lüken, dyrektor generalny Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Stoczniowego i Przemysłu Oceanicznego (VSM).

Holistyczne rozmieszczenie marynarki wojennej


Konferencję na temat bezpieczeństwa otworzy emerytowany wiceadmirał Karsten Schneider , prezes Niemieckiego Instytutu Morskiego (DMI). W tym roku DMI po raz pierwszy odpowiada za opracowanie programu MS&D. Schneider będzie także moderował panel dyskusyjny na temat „Świadomość domeny morskiej i operacje w wielu domenach – nad i pod wodą”. Za kluczowe czynniki napędzające innowacje uważa technologie podwójnego zastosowania: „Żegluga cywilna i wojskowa stoi przed zupełnie nowymi i nieoczekiwanymi wyzwaniami. Niekonwencjonalne czasy wymagają niekonwencjonalnych rozwiązań. Podwójne zastosowanie jest na porządku dziennym. I tu właśnie ujawnia się cała siła SMM: obok siebie prezentowane są technologie cywilne i wojskowe. MS&D to forum, które zbliża ich obie strony” – powiedział Schneider podczas konferencji prasowej. Nie może się doczekać pouczającej rozmowy ze znanymi mówcami w swoim panelu, w tym z ret. Generał dywizji Mick Ryan z Australijskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych. Ryan przeanalizuje rolę marynarki wojennej w strategiach wielodomenowych.

Zmienna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa


Tematem wystąpienia dr Moritza Brake będzie bezpieczeństwo morskie i odporność infrastruktury morskiej w obecnym punkcie zwrotnym w historii . Około rok temu kapitan korwety rezerwowej założył firmę doradczą Nexmaris. „Potrzebne są nie tylko dobre pomysły i networking, ale także odpowiednie produkty i rozwiązania techniczne. Pod tym względem widzę siebie jako wędrowca między światami” – powiedział Brake na konferencji prasowej. W MS&D będzie dzielił się swoją wiedzą specjalistyczną podczas sesji z dziką kartą „Maritime Innovation Challenge”.

Dr Sarah Kirchberger, dyrektor Instytutu Polityki Bezpieczeństwa Uniwersytetu w Kilonii, przekaże krytyczną sytuację w zakresie bezpieczeństwa na Morzu Południowochińskim. Sinolog, poprowadzi panel dyskusyjny „Asymetryczne reakcje marynarki wojennej – iluzja wojny o niskiej intensywności na morzu”. Wśród członków panelu znajdą się dr Jyh-Shyang Sheu z Tajwańskiego Instytutu Badań nad Obroną Narodową i Bezpieczeństwem oraz były wiceminister obrony Ukrainy Igor Kabanenko. Czerpiąc ze swoich znaczących osobistych doświadczeń, obaj przedstawią swoje oceny kluczowych aspektów bezpieczeństwa w dwóch sytuacjach kryzysowych lub wojennych.

Trendy w przemyśle okrętowym


W kontekście rosnących wyzwań geopolitycznych wiele krajów, w tym Niemcy, inwestuje w swoje siły morskie. Federalny Minister Obrony Boris Pistorius podkreślił niedawno znaczenie zamówienia dwóch dodatkowych fregat typu F126. „Kiedy mówimy o punkcie zwrotnym w historii, mamy na myśli, że musimy inwestować we flotę przyszłości już dziś, a nie jutro czy pojutrze” – powiedział Pistorius. „Jesteśmy dobrze przygotowani i gotowi do zwiększenia naszej produkcji” – mówi Tim Wagner, prezes zarządu NVL Group, członek konsorcjum firm budujących fregaty F126. Podczas panelu dyskusyjnego „Trends in Naval Shipbuilding” Wagner przedstawi wgląd w najnowsze trendy w inżynierii i projektowaniu, a także wyzwania i możliwości stojące przed branżą.

Oczekuje się, że w MS&D wezmą udział delegacje marynarki wojennej wysokiego szczebla i straży przybrzeżnej z całego świata.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.