• <
nauta_2024

Kolejna umowa na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę z Elhand

27.06.2024 13:57 Źródło: Elhand, PGZ Stocznia Wojenna
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kolejna umowa na wyposażenie dla fregat programu "Miecznik". PGZ Stocznia Wojenna podpisuje umowę z Elhand

Partnerzy portalu

Fot. Agencja Uzbrojenia

ELHAND Transformatory Sp. z o.o. podpisała kontrakt z PGZ Stocznia Wojenna na dostawę transformatorów dla polskich fregat Miecznik, które są sztandarowym programem Marynarki Wojennej. Kontrakt ten, zawarty w II kwartale tego roku, ma podkreśla znaczenie firmy jako dostawcy komponentów elektrycznych dla branży morskiej, w tym sektora obronnego.

Kontrakt to wynik wielomiesięcznych rozmów, negocjacji i setek stron dokumentów. Dostarczane transformatory muszą spełniać nie tylko nadzwyczajne wymagania wojskowe, jak duże przeciążenia mechaniczne ze względu na uzbrojenie jednostek. Wymagana jest również zgodność z międzynarodowymi normami i przepisami morskiego towarzystwa klasyfikacyjnego.

Budowane w PGZ Stocznia Wojenna okręty będą działać w niezwykle wymagających warunkach środowiskowych. Niezawodność i bezpieczeństwo operacji morskich realizowanych przez fregaty będą w dużym stopniu zależały od jakości i trwałości elementów wyposażenia. Muszą one sprostać takim ekstremalnym czynnikom jak wysokie zasolenie, skrajne temperatury, duże przeciążenia i wielu innym. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu, dostarczane przez ELHAND Transformatory Sp. z o.o. urządzenia mają spełniać te wszystkie wymagania.

Okręty programu "Miecznik" będą działać w niezwykle wymagających warunkach środowiskowych. Wysokie zasolenie, ekstremalne temperatury i duże przeciążenia stawiają szczególne wymagania przed sprzętem wykorzystywanym na tych jednostkach. Dlatego kluczowe jest stosowanie wysokiej jakości materiałów oraz precyzyjnych technologii produkcji, aby zapewnić trwałość, niezawodność i bezpieczeństwo operacji morskich realizowanych przez okręty dla polskiej Marynarki Wojennej.

– Cieszymy się, że jesteśmy rodzimym partnerem flagowego projektu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Projekt ten bazuje na wykorzystaniu doświadczenia zdobytego we współpracy z międzynarodowymi firmami z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz USA, które od lat uczestniczą w budowie okrętów wojennych. Udział ELHAND w realizacji programu "Miecznik" to dowód na to, że krajowi producenci i dostawcy, jak ELHAND, potrafią odnaleźć się w pierwszej lidze partnerów sektora obronnego – podkreślił Adam Matera , prezes ELHAND Transformatory.

– W ramach kontraktu zaprojektujemy i wyprodukujemy transformatory na wszystkie okręty z programu Miecznik. Projekt ten cechuje się wieloma specyficznymi wymaganiami, które mogą spełnić tylko nieliczni producenci. Udział ELHAND w budowie tych wielozadaniowych fregat to duże wyróżnienie, ale też efekt ponad 30 lat pracy i doświadczenia w branży morskiej – powiedział Adam Ptak , Key Account Manager firmy ELHAND, opiekun projektu.

– W przypadku projektu Miecznik kluczowa była certyfikacja przez Towarzystwo Klasyfikacyjne Lloyd’s Register. Dostarczone przez ELHAND transformatory poddane będą pełnej kontroli zgodnie z międzynarodowymi normami i przepisami, a także specjalnym próbom i badaniom w Centrum Technik Okrętowych i Morskich – dodaje Krzysztof Świtalski z Działu Kontroli Jakości ELHAND Transformatory.

ELHAND Transformatory współpracuje z najbardziej renomowanymi towarzystwami klasyfikacyjnymi zrzeszonymi w IACS. Posiada zatwierdzenia zakładu i zatwierdzenia typu kilku towarzystw morskich, co pozwala spełniać firmie wszystkie normy i wymagania w branży morskiej. Doświadczenie oraz zdobyte referencje ma pozwalać od lat dostarczać konkurencyjne produkty do największych stoczni w Europie i na całym świecie.

Wielozadaniowe fregaty mają znacząco zwiększyć zdolności polskiej Marynarki Wojennej i pozwolić na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Nowoczesne wyposażenie okrętów w systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe pozwoli zwalczać zagrożenie w każdej domenie tj, nawodnej, podwodnej i powietrznej. Dzięki nim polska Marynarka Wojenna uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z państw NATO. Przedsięwzięcie jest określane jako największe w historii morskiego rodzaju sił zbrojnych w Polsce.

Pierwsza fregata zostanie zwodowana do 2026 roku, a projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem. Przekazanie okrętu zamawiającemu i jego badania kwalifikacyjne mają zostać przeprowadzone w latach 2028-2030. Kolejno w 2025 i 2026 roku w PGZ Stocznia Wojenna ma odbyć się cięcie blach pod dwa seryjne okręty programu. Dalsze etapy budowy w ich przypadku to położenie stępki tak samo w 2025 i 2026 roku, wodowanie w 2027 i 2028 roku i przekazanie gotowych okrętów w 2030 i 2031 roku. Jednocześnie już na przyszły rok zaplanowano gotowość większości infrastruktury stoczniowej, w której okręty mają być budowane i doposażone.

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana 27 lipca 2021 roku. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-Miecznik w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.