• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Kolejna dostawa uzbrojenia z Korei Południowej dotarła do Portu Gdynia

12.09.2024 10:55 Źródło: Agencja Uzbrojenia
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Kolejna dostawa uzbrojenia z Korei Południowej dotarła do Portu Gdynia

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe WP

W nocy z 11 na 12 września do gdyńskiego portu dotarła kolejna partia uzbrojenia z Korei Południowej. Do Polski trafiły czołgi K2 Black Panther, armatohaubice K9 Thunder oraz wyrzutnie HOMAR-K (K239 Chunmoo).

To trzecia w tym roku dostawa południowokoreańskiego uzbrojenia. Jak poinformował na Portalu X (dawniej Twitter) wiceminister MON Paweł Bejda, trwa rozładunek 5 czołgów K2, 12 haubic samobieżnych K9, a także kolejnych 12 wyrzutni HOMAR-K. Te ostatnie są rozładowywane, a tworzące je moduły będą integrowane z podwoziem, podzespołami i systemami polskiej produkcji.

Poprzednia dostawa uzbrojenia z Korei Południowej miała miejsce w sierpniu tego roku. Beneficjentem wszystkich realizowanych do tej pory dostaw jest 20. Brygada Zmechanizowana z Bartoszyc, należąca do 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

K2 Black Panther to południowokoreański czołg podstawowy generacji 3+. Jego uzbrojenie główne stanowi armata gładkolufowa kal. 120 mm z automatem ładowania, która może wykorzystywać najnowsze rodzaje amunicji. Uzbrojenie pomocnicze stanowi karabin maszynowy 7,62 mm oraz wielkokalibrowy karabin maszynowy (WKM)12,7 mm . Zaawansowany system kierowania ogniem czołgu zapewnia wysoką skuteczność prowadzonego ognia na dalekich dystansach. Opancerzenie standardowej konfiguracji może być dodatkowo uzupełnione przez aktywne systemy ochrony typu soft kill (VIRSS) i hard kill (KAPS). Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, które zapewniają wysoką prędkość i mobilność w każdym terenie. Czołg charakteryzuje się relatywnie niską masą wynoszącą 55 ton oraz zastosowaniem zawieszenia hydropneumatycznego.

Wszystkie zakontraktowane czołgi K2 zostaną wyposażone w system łączności zgodny z użytkowanym w Wojsku Polskim, a także w system zarządzania polem walki BMS, kompatybilny z systemem, w który zostaną wyposażone czołgi M1A2 Abrams, które wchodzą do wyposażenia sił zbrojnych.

K9A1 (określany też jako K9 Thunder) waży 47 ton. Posiada działo 155 mm z lufą z zasięgiem od 30 do ponad 50 km, w zależności od używanej amunicji. Pojazd jest napędzany silnikiem o mocy 735 kWh (1000 KM) produkowanym na niemieckiej licencji. Poza Koreą Południową tego typu uzbrojenie zamawiają także Australia, Egipt, Estonia, Finlandia, Indie, Norwegia i Turcja. W przyszłości te armatohaubice mają zostać docelowo doprowadzone do odpowiadającego polskim wymaganiom standardu K9PL i produkowane w Polsce.

Fot. DGRSZ

System HOMAR-K opiera się na południowokoreańskich wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych (K239 Chunmoo), dostosowanych do potrzeb Sił Zbrojnych RP, zdolnych do wystrzeliwania kilku typów kierowanych pocisków rakietowych. Wyrzutnia wyposażona jest w dwa zasobniki rakietowe, które mogą pomieścić 2 rodzaje rakiet. W każdym zasobniku mieści się, w zależności od stosowanej amunicji: 6 kierowanych rakiet kalibru 239 mm o zasięgu 80 km, albo 1 kierowana taktyczna rakieta kalibru 607 mm o zasięgu 290 km.

Fot. Służby Prasowe WP

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.