• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

gm

02.10.2023 16:21 Źródło: Morskie Centrum Nauki
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

Partnerzy portalu

Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.

W ciągu czterech miesięcy MCN odwiedziło już ponad sto tysięcy osób! Ponad 13 tysięcy obejrzało pokazy w planetarium. Daje to średnio około tysiąca zwiedzających dziennie. Bywały dni, kiedy do Morskiego Centrum Nauki przybywało ponad 1500 osób. Po wakacjach frekwencja nieco się obniżyła, ale wrześniowe weekendy w MCN też cieszyły się powodzeniem zwiedzających. Średnio w soboty i niedziele odwiedzało Morskie Centrum Nauki około tysiąca osób dziennie.

Gości przyciągały nie tylko eksponaty zainstalowane na wystawie stałej i seanse w planetarium. MCN postarało się o wiele interesujących imprez. Można było również we wrześniu korzystać bez biletu z tarasu widokowego. Powodzeniem cieszyła się akcja  „Planetarium dla przedszkolaka” przeznaczona dla najmłodszych miłośników poznawania tajemnic kosmosu. Starszych zaproszono na „Weekend Seniora z kulturą”, umożliwiając bezpłatne zwiedzanie wystawy i wizytę w planetarium, które zaproponowało akcję szlifowanie języka angielskiego „Polish your English” zapraszając na seanse w angielskiej wersji językowej. Wkrótce będzie można w ten sposób sprawdzić również swoją znajomość języka niemieckiego. Dużym zainteresowanie cieszyła się „Noc naukowców”. MCN odwiedziło kilkuset amatorów badań naukowych, które mogli prowadzić pod okiem ekspertów w pracowniach edukacyjnych Morskiego Centrum Nauki. We wrześniu MCN zaprosiło dziennikarzy, by pochwalić się wyposażeniem pracowni, które rozpoczną swoją regularną działalność już 3 października.

Na jesień placówka planuje nowe wydarzenia i atrakcje. 5 października rozpoczyna się w planetarium cykl wykładów z okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. Przez 4 dni będzie można posłuchać ekspertów, którzy poprowadzą nas po bezkresach kosmosu. To kontynuacja spotkań naukowych, które zapoczątkowała podczas wakacji Nikola Bukowiecka, ekspertka z PAN i NASA. Wydarzeniem na skalę ogólnopolską był wrześniowy wernisaż wystawy 4xSawka. To unikatowa ekspozycja prac rodziny znanego satyryka i rysownika Henryka Sawki. Oprócz jego rysunków i obrazów do końca roku można podziwiać wspaniałe szklane zwierzęta autorstwa żony, Ewy Sawki, artystyczną ceramikę wykonaną przez córkę-aktorkę Karolinę Sawkę i gry strategiczne autorstwa syna - Kuby Sawki.
Morskie Centrum Nauki organizuje także firmowe szkolenia i imprezy integracyjne. We wrześniu z tej propozycji skorzystały między innymi: firma Kongsberg, bank PKO BP i młodzież z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach. Odbył się również wernisaż wystawy prac oraz koncert Małgorzaty Żniniewicz a także sesje zdjęciowe i filmowe.

Październik rozpoczął się od mocnego akcentu w planetarium. To nowa produkcja, której nie zobaczymy w żadnym innym planetarium w Polsce. „Ekspedycja Rafa”- przygotowany przez California Academy of Science, zapierający dech w piersiach film zabiera nas na oceaniczne safari, by obserwować tętniące życiem i jednocześnie najbardziej zagrożone ekosystemy raf koralowych. Wielokrotnie nagradzana produkcja prezentuje świat koralowców, ukazuje jednocześnie ich kruchość wobec zmian klimatycznych.

W październiku szykuje się w Szczecinie ważne wydarzenie. Morskie Centrum Nauki będzie gospodarzem konferencji naukowej Stowarzyszenie „Społeczeństwo i Nauka SPIN”. Do Szczecina przyjadą przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych. Podczas trzydniowych spotkań przebiegających pod hasłem „Przewroty w nauce. Człowiek w centrum” zaplanowano wiele interesujących wykładów, sesji, prezentacji i paneli dyskusyjnych oraz warsztatów z udziałem naukowców i edukatorów z całego kraju.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.