• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Jumbo Offshore kończy kluczowy zakres prac na tajwańskiej morskiej farmie wiatrowej

rk

09.09.2024 11:23 Źródło: Jumbo Offshore
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Jumbo Offshore kończy kluczowy zakres prac na tajwańskiej morskiej farmie wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. Jumbo Offshore

Jumbo Offshore zakończyło prace dotyczące TP (transition piece) oraz T&I (transport & installation scope) na morskiej farmie wiatrowej Yunlin należącej do Tajwanu w ramach kontraktu z Yunneng Wind Power. Do realizacji projektu Jumbo Offshore wykorzystało swój ciężki statek dźwigowy Jumbo Javelin.

Przed przystąpieniem do projektu inżynierowie Jumbo Offshore przeprowadzili szeroko zakrojone przygotowania do projektu, aby zapewnić jego płynną i niezawodną realizację. Następnie wysłany w miejsce prac Jumbo Javelin (IMO: 9243837) został wyposażony w sprzęt i plany związane z całym przedsięwzięciem. W ramach tego otrzymał to m.in. modułowe przedłużenie wysięgnika żurawia Jumbo Fly-Jib, przy czym ta funkcja może być zamontowana na statku Jumbo klasy J w celu zwiększenia wysokości podnoszenia. Dzięki temu statek był w stanie podnieść elementy przejściowe (transition piece, TP) o wysokości 27 m. Głębokość wody na morskiej farmie wiatrowej Yunlin waha się od 7 do 35 metrów, a płytsze wody nie nadają się do instalacji. Dlatego statek Jumbo Javelin dokonywał prac instalacyjnych będąc w trybie dynamicznego pozycjonowania oraz przy spuszczeniu kotwicy, aby w pełni wykorzystać swoją wszechstronność.

Fot. Jumbo Offshore


Jumbo Javelin przeprowadził ostateczną instalację elementów przejściowych 23 sierpnia. Statek został załadowany nimi w Kaohsiung, transportując do czterech 450-tonowych elementów jednocześnie. W sumie Jumbo Javelin przetransportował i zainstalował ich blisko 80 podczas trwania tego przedsięwzięcia Jak podała firma, udało jej się zrealizować swój zaplanowany zakres prac przed zakończeniem uzgodnionego terminu. Ma to przyczynić się do osiągnięcia celu klienta, jakim jest zbudowanie morskiej farmy wiatrowej do końca 2024 roku przy jednoczesnym utrzymaniu jak najlepszych wyników w zakresie procedur QHSE (Quality – Jakość, Health – Zdrowie, Safety – Bezpieczeństwo, Environment – Środowisko) oraz kultury bezpieczeństwa podczas realizacji projektu.

Morska farma wiatrowa Yunlin znajduje się w Cieśninie Tajwańskiej, w odległości od 8 do 17 km od wybrzeża Tajwanu. Zajmująca powierzchnię 82 km2 i składa się z 80 turbin wiatrowych, które są w stanie dostarczyć do 640 MW czystej energii elektrycznej, wystarczającej do zasilenia 600 000 tajwańskich gospodarstw domowych. Ma to niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz gospodarki tego wyspiarskiego państwa z racji na jego niepewny status polityczny i agresywną politykę kontynentalnych Chin, które regularnie naruszają przestrzeń morską i powietrzną kraju. Dotyczy to również zapewnienia niezależności energetycznej w obliczu choćby możliwych blokad dostaw surowców potrzebnych do zapewniania energii. Jednocześnie władze w Tajpej muszą wprowadzać rozwiązania w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej, realizując przedsięwzięcia związane z modernizacją sił zbrojnych a także zacieśniania współpracy z sojusznikami, szczególnie USA.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.