• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Japoński wkład w projekt morskiej energetyki wiatrowej na portugalskich wodach

rk

07.08.2024 13:59 Źródło: Tokyo Gas, Windfloat Atlantic
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Japoński wkład w projekt morskiej energetyki wiatrowej na portugalskich wodach

Partnerzy portalu

Fot. Windfloat Atlantic

Firma Tokyo Gas ogłosiła, że ​​zainwestuje w spółkę Windplus, która obsługuje pływającą morską farmę wiatrową Windfloat Atlantic w Portugalii. W tym celu zawarła porozumienie z przedsiębiorstwem, Ocean Winds, stając się z nim spółką joint venture i współudziałowcem Principle Power, w którą zainwestował w maju 2020 r., i po raz pierwszy będzie uczestniczyć w zagranicznej działalności w zakresie offshore wind. 

Windfloat Atlantic to jedna z niewielu pływających morskich farm wiatrowych na świecie, która jest wyposażona w duże turbiny wiatrowe o mocy 10 000 kW i działająca z nimi komercyjnie. Wykorzystuje technologię WindFloat firmy Principle Power w postaci systemu pływających fundamentów, która szczyci się najwyższym światowym poziomem dojrzałości technologicznej, a także ma posiadać doskonałą stabilność strukturalną, działając podczas silnych sztormów o maksymalnej wysokości fali wynoszącej 20 metrów i maksymalnej chwilowej prędkości wiatru sięgającej do 38,8 m/s.

Pływające fundamenty w ramach systemu TLP (ang. tension leg platform) składają się, oprócz wspomnianej, unoszącej się na wodzie platformy z turbiną wiatrową, także czterech lub więcej napiętych lin, które łączą ją z kotwicami na dnie morskim. Napięte liny zapewniają, że platforma utrzymuje stałą pozycję i pozostaje odporna na wpływ wiatru i fal morskich, które mogłyby inaczej zmienić jej położenie. ruchom pionowym i poziomym spowodowanym przez fale i wiatr. Taka platforma może mieć kształty różnych figur geometrycznych, a do ich budowy wykorzystuje się stal, beton oraz kompozyty. Ich zaletą ma być możliwość budowy na głębszych nawet niż 100 metrów wodach, mniejsze zużycie energii w związku z wykorzystaniem oraz wpływ na środowisko w odróżnieniu od stawiania monopali. Wadą jest jednak skomplikowana budowa, potrzeba użycia specjalnych turbin, a także ryzyko zerwania się poprzez zbytnie obciążenie lin i kotwic.

- Ocean Winds jest pionierem w dziedzinie pływającej morskiej energetyki wiatrowej i rozwija morską energetykę wiatrową na całym świecie. Jesteśmy bardzo zachęceni do dalszego zacieśniania współpracy z Ocean Winds poprzez nasz udział w Windfloat Atlantic. Będziemy nadal pracować nad komercjalizacją na dużą skalę pływającej morskiej energetyki wiatrowej w Japonii, wykorzystując wiedzę zdobytą dzięki naszemu udziałowi w tym biznesie - przekazał Kentaro Kimoto, dyrektor i wiceprezes wykonawczy, szef GX Company, Tokyo Gas.

- Cieszymy się, że możemy powitać Tokyo Gas, partnera, którego dobrze znamy, w ponad dziesięcioletnich wysiłkach Windfloat Atlantic na rzecz rozwoju, budowy, a teraz obsługi projektu. Z niecierpliwością czekamy na dalsze zacieśnianie naszych relacji, mając wspólny cel, jakim jest dążenie do transformacji energetycznej oraz silnego, zrównoważonego przemysłu i zysków poprzez rozwój pływającej morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca ta ma potencjał, aby przyspieszyć jej rozwój w Japonii, przyczynić się do osiągnięcia celów w zakresie wykorzystania energii odnawialnej oraz stworzyć solidny i przyjazny dla środowiska zasób energetyczny na przyszłość - powiedział Craig Windram, prezes Ocean Winds.

Dzięki udziałowi w tym projekcie Tokyo Gas ma zgromadzić doświadczenie operacyjne w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Ma dążyć w szczególności do zdobycia zaawansowanych metod obsługi i konserwacji, w pełni wykorzystując przy tym technologie cyfrowe. W Japonii, która jest otoczona głębokimi wodami, oczekuje się rozwoju podobnych rozwiązań, gdzie warunki mają sprzyjać pozyskiwaniu energii z wiatru na morzu. Z racji na ogromne zapotrzebowanie na elektryczność oraz zależność od dostaw surowców w ramach eksportu, stworzenie krajowego źródła energii odnawialnej przyczyniłoby się do zwiększenia niezależności Japonii pod względem energetycznym.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.