• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Co dzieje się z rekinem po zderzeniu ze statkiem? [wideo]

kw

31.07.2024 14:11
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Co dzieje się z rekinem po zderzeniu ze statkiem? [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. kadr z filmu

Naukowcy z Oregon State University opublikowali pierwsze w historii nagranie, na którym widoczne jest bezpośrednie zderzenie rekina z jednostką pływającą. Dzięki obserwacji zmian w zachowaniu zagrożonego wyginięciem gatunku naukowcy mają możliwość lepszego zrozumienia tego, co odczuwają rekiny i ssaki morskie w przypadku zderzenia.

Incydenty zderzeń statków z dużymi stworzeniami morskimi zdarzają się często i są powszechnie uważane za czynnik przyczyniający się do spadku liczebności wielu gatunków, m.in. w przypadku rekinów. Dotychczas nie było żadnego dowodu wideo na to, co się dzieje, gdy statek uderza w rekina lub inne duże stworzenie morskie.

Naukowcy z Oregon State University zamontowali kamery oraz systemy monitorujące aktywność u rekina olbrzymiego w ramach badań mających na celu lepsze zrozumienie zwyczajów żerowania i odżywiania się ryby.

Moment zderzenia został zarejestrowany zaledwie kilka godzin po przymocowaniu kamery do grzbietu zagrożonego wyginięciem rekina olbrzymiego u wybrzeży Irlandii w kwietniu br. Kamera i urządzenie do pomiaru aktywności zostały zaprojektowane tak, aby uwolnić się od rekina w ustalonym czasie, co nastąpiło około siedmiu godzin po uderzeniu. Zebrane dane wykazały, że rekin nigdy nie powrócił do karmienia ani żadnego innego normalnego zachowania w okresie, w którym był monitorowany.

Film pokazuje także widoczne uszkodzenia skóry rekina, ślady farby i otarcia, ale nie widać krwawienia ani otwartej rany. Zespół twierdzi, że odniesione obrażenia mogą mieć krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje dla rekina lub wieloryba.

Uznane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek zagrożony na całym świecie, rekiny olbrzymie są drugą co do wielkości znaną rybą, osiągającą ponad osiem metrów długości. Szacunki pokazują, że na świecie pozostało ich tylko około 20 000, a Irlandia jest jednym z nielicznych znanych miejsc, w których ryby te nadal gromadzą się w dużych ilościach.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.