• <

Targi SEATEC oraz COMPOTEC w Carrara (Włochy)

11.02.2015 06:50 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Targi SEATEC oraz COMPOTEC w Carrara (Włochy) - GospodarkaMorska.pl

Przedstawiciele polskiego przemysłu budowy jachtów uczestniczyli na zaproszenie ITALIAN TRADE PROMOTION AGENCY (ITA) w targach SEATEC oraz COMPOTEC, które miały miejsce w Carrara (Włochy), w dniach 4-6 lutego br.  Według GUS w polskim przemyśle jachtowym i szkutniczym w Polsce działa około 900 firm. 

Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych szacuje, że produkują one około 22 000 jednostek rocznie, z których 95% trafia na rynek międzynarodowy. Polska zajmuje drugie miejsce, zaraz po USA,   światowego producenta łodzi do 10 metrów długości. Nabywcami polskich jachtów są Skandynawowie oraz pasjonaci sportów wodnych z Francji, Niemiec, a także Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Polscy producenci należą również do elitarnego grona wytwórców jachtów i łodzi luksusowych, w cenie powyżej 250 tys. euro.  Polskie wytwórnie zajmują również liczącą się pozycję w produkcji żagli i podzespołów i wyposażenia łodzi i jachtów.

Na targach SEATEC oraz COMPOTEC w tym roku prezentowano najnowsze osiągnięcia techniczne w konstrukcjach jachtów i ich wyposażeniu. W czasie wykładów eksperckich  przedstawiono najnowsze technologie produkcji i rozwiązania konstrukcyjne. Architekci i projektanci pokazywali nowe trendy w projektowaniu jachtów i ich wyposażenia. ITA zorganizowała również spotkania bilateralne polskich i włoskich producentów jachtów, które zaowocowały nowymi kontaktami biznesowymi. W czasie targów przedstawiciel Polskiego Klastra Morskiego odbył liczne spotkania z reprezentantami firm i izb przemysłowych z Włoch i innych krajów, w tym z Angoli, w czasie których ustalono wstępne warunki współpracy. Między innymi odbyto spotkania z Paolo Marchese, z ARIES Special Agency (Chamber of Commerce Industry Crafts and Agriculture of Trieste) oraz  Giovanni Bailardi z Distretto Ligure delle Tecnologie Marine (DLTM  – Klaster Morski w Ligurii).

ARIES jest  agencją wyspecjalizowaną w pozyskiwaniu środków na rozwój  przedsiębiorczości w gospodarce morskiej w Trieście oraz wspieranie współpracy w krajowej i międzynarodowej. Liguria Cluster of Marine Technology (DLTM) zajmuje się integracją ponad 100 innowacyjnych przedsiębiorstw i instytucji naukowych gospodarki morskiej oraz administracji. Jednym z wiodących uczestników klastra jest   University of Genoa. We wspólnych projektach uczestniczą wraz z przedsiębiorstwami państwowe i prywatne instytuty naukowo-badawcze Ligurii. W czasie rozmów z przedstawicielami wymienionych klastrów podjęto deklarację współpracy we wspólnych projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Z Isabel Inocencio z ISOR Nautica oraz Crisna Cardoso z Instituto de Desenvolvimento Industrial de Angola omówiono płaszczyzny współpracy między przemysłami morskimi Polski i Angoli. ISOR Nautica  działa w obszarze przemysłów morskich związanej z budową jednostek pływających zarówno dla potrzeb cywilnych jak i wojskowych.  Instituto de Desenvolvimento Industrial de Angola jest agendą Ministerstwa Przemysłu Angoli i zajmuje się między innymi organizowaniem współpracy z inwestorami międzynarodowymi.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.