• <

Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Izrael zezwala na transport pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą morską

Partnerzy portalu

Izrael jest gotowy pozwolić statkom na "natychmiastowe" dostarczenie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy w ramach proponowanego korytarza morskiego z Cypru - oznajmił w niedzielę izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen. Jego zdaniem w projekcie mają brać udział Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia.

Zgodnie z ustaleniami zasugerowanymi po raz pierwszy przez Cypr w listopadzie br., ładunek miałby przejść kontrolę bezpieczeństwa w cypryjskim porcie w Larnace, a następnie zostać przetransportowany promem na oddalone o 370 km wybrzeże Strefy Gazy. Jeśli plan zostanie zrealizowany, byłoby to pierwsze złagodzenie izraelskiej blokady morskiej, nałożonej na Strefę Gazy w 2007 roku po tym, jak kontrolę nad nią przejął palestyński ruch islamistyczny Hamas.

Jak pisze agencja Reuters, biorąc pod uwagę przesiedlenia setek tysięcy palestyńskich cywilów w Strefie Gazy, pomysł ten może również w pewnym stopniu przyczynić się do wypełnienia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 22 grudnia, wzywającej do rozszerzenia mechanizmów pomocy humanitarnej dla palestyńskiej enklawy.

"Może się rozpocząć natychmiast" – powiedział o planie minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen. Wyjaśnił, że Wielka Brytania, Francja, Grecja i Holandia to kraje, które posiadają statki, mogące dopływać bezpośrednio do wybrzeża Strefy Gazy, która nie ma głębokowodnego portu.

Wielka Brytania i Grecja wyraziły już wcześniej poparcie dla cypryjskiej inicjatywy, przy czym Londyn zaoferował odpowiednie statki, mogące dopłynąć do wybrzeża Strefy Gazy.

"W tej chwili istnieje blokada morska i jeśli taki statek (z pomocą) przypłynie z Larnaki, musi się to stać za naszą zgodą – powiedział Cohen - Będzie to oczywiście zabezpieczony korytarz, ponieważ nie mamy zamiaru narażać na niebezpieczeństwo brytyjskiego lub francuskiego statku, płynącego w porozumieniu z nami". (PAP)

zm/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.