• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Inwestycje w kontenerowce znów wzrastają. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 6-10/2023)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Inwestycje w kontenerowce znów wzrastają. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 6-10/2023)

Partnerzy portalu

masowiec
Fot. GospodarkaMorska.pl

W ostatnich tygodniach odnotowano ponowny wzrost w zakresie kontraktowania budów nowych kontenerowców. Istniejąca nadpodaż tonażu i dodatkowe nowe zamówienia mogą mieć wpływ na dalszą presję dotyczącą wysokości stawek frachtowych i czarterowych. To będzie miało z kolei bezpośredni wpływ na zyskowność przewoźników. W pozostałych omawianych segmentach obserwowano raczej stagnację. Niewiele działo się wśród drobnicowców wielozadaniowych. Nie zaobserwowano żadnych transakcji na rynku statków pasażerskich. Jednakże wiele z opóźnionych w wyniku pandemii budów nowych jednostek przyspiesza i jest finalizowanych.

Jak powyższe trendy wpływają na inwestycje żeglugowe oraz rynki przewozowe w ostatnich tygodniach? O tym w szczegółach w naszym cyklicznym raporcie żeglugowym.

Rynek jednostek wielozadaniowych i drobnicowców


W tygodniu 6. brak jakiejkolwiek aktywności w zakresie jednostek używanych, nowych, a także złomowań. Tydzień 7. to również okres, w którym nie odnotowano żadnych transakcji jednostkami z drugiej ręki. Doszło jedynie do złomowania jednego drobnicowca o nośności 9 433 ton. W tym samym okresie nie było żadnych nowych zamówień tego typu jednostek.

Z kolei w tygodniach 8., 9. i 10. nie odnotowano żadnych transakcji drobnicowcami wielozadaniowymi z drugiej ręki. Nie było też żadnych nowych zamówień, ani też złomowań.

Kontynuacja trendu spadkowego na rynkach frachtowych i czarterowych w segmencie drobnicowców wielozadaniowych wywołuje wzmocnienie ograniczeń w realizacji inwestycji żeglugowych. Wiele wskazuje na to, że kolejne tygodnie nie wniosą tutaj żadnych istotnych zmian.

Rynek statków kontenerowych


W tygodniu 6. doszło do dwóch transakcji używanymi kontenerowcami na kwotę 26 mln USD. Nie było żadnych złomowań. W zakresie nowych zamówień doszło do podpisania 12 nowych kontraktów dla jednostek o wielkości 1 680 tys. DWT. Łączna wartość tych kontraktów wyniosła 2 mld 100 mln USD. Tydzień 7. to zaledwie jedna transakcja używanym kontenerowcem, dwa odnotowane złomowania o łącznym DWT 39 873. Nie było żadnych nowych zamówień.

W tygodniu 8. zanotowano dwie transakcje używanymi kontenerowcami na kwotę 8,5 mln USD. Zezłomowano w tym samym czasie cztery statki kontenerowe o łącznej nośności 77 017 ton. Na rynku pojawiły się również informacje o sporej ilości nowych zamówień kontenerowców o łącznym DWT na poziomie 1 860 tys. oraz o wartości około 2 mld 161,5 mln USD.

W tygodniu numer 9. odnotowano trzy transakcje jednostkami używanymi, dwa złomowania i siedem zakontraktowanych nowych budów.
W tygodniu 10. doszło do pięciu transakcji kupna – sprzedaży używanych jednostek kontenerowych na łączną kwotę 50 mln USD. W tym samym tygodniu doszło do trzech nowych zamówień jednostek o nośności 111 600 ton i łącznej wartości 147 mln USD.

Pomimo słabego rynku frachtowego i czarterowego oraz ciągłej atmosfery niepewności co do przyszłości kondycji światowej gospodarki w ostatnich tygodniach odnotowano stosunkowo dużo inwestycji w ten segment żeglugi.

Rynek wycieczkowców


Tygodnie 6., 7., 8., 9. i 10., to transakcyjna cisza na rynku jednostek pasażerskich. Nie było w tym tygodniu jakichkolwiek transakcji.
Po wielkiej zapaści rynku w okresie pandemii w atmosferze obaw przed przyszłością dochodzi do kontynuacji trwających trendów na rynku inwestycji tonażowych wycieczkowców. W zasadzie w głównej mierze doszło do przyspieszenia i realizacji dotychczasowych projektów.
Radosław Marciniak

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.