• <

Inauguracja roku szkolnego w nowej siedzibie Szkoły Morskiej w Gdyni

Dodano: 03.09.2013

2 września 2013 roku odbyła się inauguracja roku szkolnego w Szkole Morskiej w Gdyni. Dzień wyjątkowy, ponieważ byliśmy świadkami otwarcia nowej siedziby szkoły przy ul. Polskiej 13a. Uroczyste przecięcie wstęgi rozpoczęło to ważne wydarzenie.

To znaczący dzień w życiu Szkoły Morskiej w Gdyni. Mija 15 lat od jej założenia i niewątpliwą dumą napawa fakt, że placówka może poszczycić się nie tylko kompletem uczniów przybywających każdego roku, ale także w pełni wykwalifikowaną kadrą, która poszerza ofertę szkoleniową oraz dysponuje najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do prowadzenia zajęć.

- Po tylu latach mam prawo do refleksji i oceny naszej działalności. Nie myślę jednak o statystykach. Wyznacznikiem jest dla mnie nowy budynek, pełne sale wykładowe i wspaniała kadra nauczycielska – tymi słowami powitał wszystkich zgromadzonych Kpt. Alfred Naskręt, Dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni.

Szkoła Morska tego dnia gościła m.in. Prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Pojawili się również: Oscar Johansen, twórca firmy Seagull, która jest światowym liderem w dziedzinie produkcji morskich programów edukacyjnych; Terje Spetaas z firmy Kongsberg, na której symulatorach uczą się nie tylko słuchacze Szkoły Morskiej, ale także doświadczeni marynarze; Dr Leonard Tomczak z firmy Unitest, która jest producentem symulatora siłowni okrętowych.

Ponadto w uroczystości wzięli udział Dyrektor Urzędu Morskiego, Kpt. Andrzej Królikowski, Prezes Portu Gdynia, Janusz Jarosiński oraz nauczyciele, którzy jak zaznaczył Kpt. Alfred Naskręt, byli współgospodarzami tego wydarzenia.

Jednym z ważniejszych punktów dnia było nadanie auli imienia Kpt. Karola Olgierda Borchardta. Człowieka, który był nie tylko marynarzem, ale także poświęcił się pracy dydaktycznej. Wspominany jest jako ciepły i sprawiedliwy wykładowca, który swoją pasją zarażał studentów.

Następnie w nowej auli został wygłoszony referat przez Oscara Johansena. Opowiadał on o współpracy firmy Seagull ze Szkołą Morską. Pokrótce przybliżył historię tej współpracy.

- Przed laty doszedłem do wniosku, że należy stworzyć narzędzia i programy, które pozwolą na szkolenia marynarzy przy pomocy użycia komputera. Wtedy właśnie spotkałem się z władzami Szkoły Morskiej, którzy dostrzegli starania firmy. Zadeklarowali, że będą stosowali nasze programy jako wsparcie prowadzonych zajęć. Z czasem w Szkole włączano programy do metodyki nauczania dzisiaj, o ile mi wiadomo, wraz z testami kontrolnymi zagościły na dobre – mówił Oscar Johansen.  Jak stwierdził, Szkoła Morska posiada ogromny potencjał i ma duże szanse zaistnieć na rynku edukacyjnym oraz szkoleniowym marynarzy. Mowa tu nie tylko o polskich marynarzach, ale także tych z krajów nadbałtyckich i Rosji.

Następnie wszyscy zgromadzeni udali się zwiedzać budynek. Kpt. Alfred Naskręt odpowiedział na kilka pytań portalu gospodarkamorska.pl

- Proszę opowiedzieć w kilku zdaniach o nowej siedzibie Szkoły Morskiej.

Budynek należy do Portu. Przedtem znajdował się tutaj magazyn herbaty. Rozpoczęły się prace budowlane polegające na wyburzeniu ścian. Między szkielety wkleiliśmy naszą infrastrukturę. Budynek ma ponad 8 lat.

- Czy zmiana budynku, ma wpływ na funkcjonowanie szkoły ?


To są dokładnie te same sprawy, będziemy kontynuować szkolenia w bardziej komfortowych warunkach.

- Jakie są założenia ? Czy planujecie zwiększyć ilość słuchaczy ?

Jest to niezależne od nas – bywają różne lata: raz jest lepiej, raz gorzej. Niemniej, robimy co możemy, aby zachęcić jak najwięcej osób do nauki u nas. Poszerzamy ofertę dla marynarzy. Dla ludzi pracujących na morzu.

- Od kiedy zaczynają się te zmiany ?

Zmiany już się rozpoczęły. W przyszłym miesiącu przyjeżdżają fachowcy, którzy zamontują nowy symulator i myślę, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy szkolenia.

Podczas inauguracji roku szkolnego, portal gospodarkamorska.pl miał również okazję zapytać o nową siedzibę Szkoły Morskiej Prezydenta Miasta Gdynia Wojciecha Szczurka.

- Jakie są Pana wrażenia dotyczące nowego budynku ?

Jestem pod wielkim wrażeniem. To szkoła, która ma swoją tradycję. Poziom kształcenia jest wysoki, a absolwenci znajdują zatrudnienie na całym świecie.
Dzisiaj Szkoła przenosi się do nowego budynku, świetnie wyposażonego. Nowy budynek i nowoczesne wyposażenie budują pozytywny wizerunek i dają nadzieję, że absolwenci będą dobrze wykształceni i przygotowani do służby.

- Czyli jednym słowem jest Pan zadowolony ?

Jestem bardzo zadowolony. Tym bardziej, ze to się dzieje w Gdyni!
I bardzo chciałbym, aby Szkoła Morska przyczyniała się do budowania potencjału morskiego. A nie ukrywajmy dobrze wykształcona kadra to podstawa. 

Zwiedzanie budynku zakończyło się poczęstunkiem dla wszystkich zaproszonych gości. Podczas jego trwania nikt nie ukrywał podziwu dla nowo powstałej siedziby.

13 września 2013 roku odbędą się ostatnie egzaminy do Szkoły Morskiej w Gdyni na rok 2013/2014.

Katarzyna Julia Graj
gospodarkamorska.pl

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.