• <

IMO chce być bardziej transparentna w kwestii dzielenia się informacjami na temat swojej działalności

rk

19.07.2024 13:57 Źródło: IMO
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska IMO chce być bardziej transparentna w kwestii dzielenia się informacjami na temat swojej działalności

Partnerzy portalu

Fot. IMO

Rada Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) chce zapewnić o swojej przejrzystości, stąd postanowiła odtąd transmitować na żywo swoje posiedzenia plenarne i udostępniać publicznie swoje dokumenty. Omówiła także tematy związane m.in. z kryzysem żeglugi na trasie prowadzącej przez Kanał Sueski jak i obchodów Światowego Dnia Morza w 2025 roku.

Podczas 132. sesji, która odbyła się w Londynie w dniach 8-12 lipca, rada podjęła szereg decyzji mających na celu unowocześnienie prowadzonej przez nią działalności. Wśród nich znalazły się

- transmitowanie na żywo sesji plenarnych;
- publiczne udostępnianie dokumentów i streszczeń decyzji
- ustanowienie na stałe możliwości spotkań w formie hybrydowej, aby umożliwić udział w posiedzeniach zarówno wirtualnie, jak i stacjonarnie;
- zwiększenie możliwości występowania w językach narodowych, wprowadzając ich tłumaczenia symultaniczne.

Rada odnotowała także bieżące postępy w zakresie modernizacji i ulepszaniu Globalnego Zintegrowanego Systemu Informacji Żeglugowej IMO (Global Integrated Shipping Information System, GISIS). To kompleksowe internetowe centrum gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych związanych z żeglugą.

- Kontynuuję wysiłki na rzecz modernizacji i przejrzystości IMO. Będę nadal dążył do zwiększenia wydajności, począwszy od restrukturyzacji, po jak najlepsze wykorzystanie naszych aktywów finansowych, rekrutacji i obiektów budowlanych, by wymienić tylko kilka, podczas gdy inwestuję w tych, którzy to wszystko umożliwiają - profesjonalny personel Sekretariatu  - stwierdził w swoim przemówieniu otwierającym Sekretarz Generalny Arsenio Dominguez.

Rada jest organem wykonawczym IMO i jest odpowiedzialna, w ramach zgromadzenia, za nadzorowanie pracy IMO. Składa się z przedstawicieli 40 państw członkowskich wybieranych przez zgromadzenie na dwuletnie kadencje.

Podczas sesji podjęto również temat kryzysu żeglugi w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej, spowodowanego przez ataki jemeńskich bojowników Huti na statki i okręty. Rada zgłosiła wniosek do Sekretarza Generalnego ONZ o stałe potępienie ataków na ruch morski, a także wezwała szyickich rebeliantów do natychmiastowego zaprzestania ataków oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia statku M/V Galaxy Leader i jego załogi, przetrzymywanych od listopada ub. r.

Rada zatwierdziła także temat Światowego Dnia Morza, którego kulminacją będzie obchody 25 września 2025 roku. Motto obchodów ma brzmieć „Nasz ocean, nasz obowiązek, nasza szansa”, co odzwierciedla istotną rolę oceanu w gospodarce światowej, a ponad 80% światowego handlu odbywa się drogą morską. Jako największy sektor działający w przestrzeni oceanicznej, stąd więc żegluga ma do odegrania kluczową rolę w ochronie środowiska morskiego i zarządzaniu zasobami oceanicznymi.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.