• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

IMGW uruchomił model prognostyczny zasolenia wody Odry

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie IMGW uruchomił model prognostyczny zasolenia wody Odry

Partnerzy portalu

Model prognostyczny zasolenia wody uruchomił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB w ramach Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju. Projekt koncentruje się na jakości wody w Odrze, m.in. pod kątem zasolenia i zawartości tlenu.

Jak przekazał na swojej stronie Instytut, model prognostyczny zasolenia wody – model IMGW AD, został uruchomiony w sierpniu br. w ramach Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju. Wyniki są udostępniane w otwatym serwisie hydrologicznym: hydro.imgw.pl.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o uruchomieniu przez IMGW dynamicznego modelu hydrologicznego, który m.in. umożliwia prognozowanie stanu zasolenia wód Odry z wyprzedzeniem 72 godzin.

Model ten - jak napisano w informacji resortu - ułatwia zarządzanie zrzutami kopalnianymi i dostosowywanie do panujących warunków na rzece. „Raz w tygodniu spotyka się grupa robocza ds. zarządzania zrzutami, która wydaje zalecenia dla zakładów przemysłowych w zależności od rozwoju sytuacji hydrologicznej i zagrożenia związanego ze złotą algą” - podało ministerstwo.

Informacja IMGW uściśla, że „priorytetowo projekt skupił się na obserwacji jakości wody w rzece Odra”. Monitoring bazuje na godzinnych danych z 32 automatycznych stacji pomiarowych Instytutu Rybactwa Śródlądowego-PIB i Instytutu Ochrony Środowiska-PIB. Analizowane dane to m.in.: przewodność elektrolityczna, tlen rozpuszczony, odczyn, temperatura, a docelowo też mętność wody.

„Model IMGW AD oraz nowe funkcjonalności serwisu hydrologicznego IMGW-PIB zostały opracowane w celu eliminowania ryzyka nakładania się sytuacji niekorzystnych, które powodują istotne zmiany zasolenia rzeki Odry” - wyjaśnił dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB dr Paweł Przygrodzki.

Podkreślił, że model i nowe funkcjonalności serwisu hydro.imgw.pl „dedykowane są przede wszystkim zakładom oprowadzającym ścieki o zwiększonym zasoleniu, lecz również podmiotom i instytucjom, zajmującym się kompleksowym zarządzaniem w zakresie gospodarki wodnej”.

Dane od jednego dnia do sześciu tygodni wstecz oraz wynik modelowania w postaci interaktywnych wykresów dostępne są po wejściu na mapę w serwisie hydro.imgw.pl w zakładce „Rzeki/akweny”. Dane dostępne są też w formie tabelarycznej.

IMGW udostępnia też w serwisie prognozę zasolenia - przewodności elektrolitycznej. To wynik opracowanego przez ekspertów IMGW-PIB modelu, który wykorzystuje pomiary przewodności elektrolitycznej z IRS-PIB i IOŚ-PIB oraz równania adwekcji/dyspersji. „Dlatego nazywamy go modelem IMGW AD w opisywaniu rozprzestrzeniania zasolenia Odry” - wyjaśniono w informacji.

Wyniki modelu IMGW AD aktualizowane są w trybie ciągłym, pięć razy na dobę (w cyklu trzygodzinnym) w godzinach od 7 do 19 UTC, a sama prognoza dla stacji odrzańskich publikowana jest na kolejne 72 godziny.

Informacje o wielkości natężenia przepływu i prędkości średniej wody w profilu Odry pochodzą z pomiarów hydrologicznych oraz wyliczeń modelu hydrodynamicznego – modelu IMGW HD.

mtb/

Fot. Depositphotos

Tagi:
IMGW, Odra, rzeka

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.