• <

Huragan Beryl zabił w poniedziałek co najmniej osiem osób zanim osłabł do kategorii depresji tropikalnej

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Huragan Beryl zabił w poniedziałek co najmniej osiem osób zanim osłabł do kategorii depresji tropikalnej

Partnerzy portalu

Beryl uderzył w poniedziałek w amerykańskie wybrzeże, spowodował kilka tornad i pozostawił siedem ofiar w Teksasie i jedną w Luizjanie , a także trzy miliony klientów zakładów energetycznych bez prądu. Później osłabł do sztormu tropikalnego, a następnie depresji tropikalnej.

Beryl jest pierwszym w tym sezonie huraganów na Atlantyku, który przetoczył się przez ląd w Stanach Zjednoczonych. Co najmniej jedna kobieta przygnieciona powalonym drzewem zginęła w Luizjanie. W Teksasie żywioł pochłonął jak dotąd siedem ofiar śmiertelnych. Trzy miliony klientów zakładów energetycznych pozostaje bez prądu.

Władze ostrzegają, że pełne przywrócenie dostaw elektryczności w okolicach Houston zajmie kilka dni, a w niektórych przypadkach nawet dwa tygodnie. Co gorsza, zgodnie z prognozami, we wtorek i środę odczuwalna temperatury przekraczać będzie 40.5 stopni Celsjusza.

Gdy huragan przemieszczał się w głąb lądu, wywołał kilka tornad. Krajowa Służba Meteorologiczna potwierdziła w mediach społecznościowych, że wystąpiły na północnym wschodzie Luizjany. Tornado przeszło też przez miasteczko Timpson na wschodnim Teksasie. Stanowi wciąż zagrożenie w Arkansas.

Beryl osłabł do burzy tropikalnej, a następnie do depresji tropikalnej, o wiele mniej groźnych niż potężny huragan kategorii 5, który w trakcie śmiercionośnego szlaku spustoszył w zeszły weekend części Meksyku i Karaibów i zabił dziewięć osób. Deszcze i wichury szybko przemieszczającej się burzy były w poniedziałek wciąż wystarczająco silne, aby powalić setki drzew, zniszczyć wiele obiektów i unieruchomić dziesiątki samochodów na zalanych drogach.

Eksperci, na których powołuje się CNN twierdzą, że ten sezon huraganowy będzie daleki od normy. Rosnące zanieczyszczenie spowodowane paliwami kopalnymi przyczynia się bowiem do niezwykle ciepłej temperatury wody w oceanie i gwałtownie nasilających się burz.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

ad/wr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.