• <

Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

09.11.2023 11:58 Źródło: MW Holandii
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Holandia w gronie państw wysyłających okręty na Morze Śródziemne w związku z eskalacją konfliktu w Strefie Gazy

Partnerzy portalu

Fot. MW Holandii

Władze zdecydowały o wysłaniu patrolowca HNLMS Holland na wschodnią część Morza Śródziemnego, nieopodal trwającego konfliktu w Izraelu. Dołącza tym samym do państw, które zwiększają swoją morską obecność w obliczu niezwykle groźnej sytuacji dla stabilności nie tylko Bliskiego Wschodu, gdyż dalsza eskalacja może zagrażać dalszym krajom, czego owocem są choćby propalestyńskie i proizraelskie protesty na całym świecie, a także związane z tym akty przemocy i prześladowań.

Do zadań okrętu będzie należało zapewnienie bezpieczeństwa w regionie i wsparcie w razie potrzeby ewakuacji cywilów z obszarów dotkniętych konfliktem. Zabezpieczony obszar posłuży też stworzeniu morskiego korytarza do wysyłania pomocy humanitarnej do Strefy Gazy oraz samego Izraela. Minister obrony Kajsa Ollongren poinformowała o tym również w imieniu ministerstw spraw zagranicznych oraz współpracy zagranicznej i rozwoju w piśmie do Izby Reprezentantów.

HNLMS Holland (P840) ma opuścić macierzysty port w połowie listopada, a na miejsce wykonywania zadań półtora miesiąca później. Następnie zostanie wdrożony do pełnienia obowiązków na obszarze i zgrywanie w międzynarodowej grupie okrętów. . Statek przybędzie na obszar operacyjny półtorej półtora później. Czas trwania wdrożenia zależy od aktualnych zmian. To nowoczesny patrolowiec i pierwszy typu Holland z serii liczącej cztery jednostki, budowanej w latach 2008-2013. Kadłub został zbudowany w rumuńskiej stoczni Damen Shipyards w Galați, natomiast doposażenie i próby morskie odbyły się w holenderskiej Damen Schelde Naval Shipbuilding, Jako prototypowy wszedł do służby w 2012 roku. Ma 108,4 metra długości i wyporność sięgającą 3 750 ton. Osiąga prędkość do 21,5 węzła, a przy utrzymaniu wynoszącej 15 jego maksymalny zasięg to 5 000 mil morskich. Może działać do 21 dni poza portem. Załoga liczy 54 oficerów i marynarzy z możliwością jej zwiększenia o 40 osób w zależności od celów misji. W swoim wyposażeniu okręt posiada m.in. napęd tworzony przez dwa silniki wysokoprężne MAN 12V28/33D (5460 kW każdy), zintegrowany antenomaszt Thales, radar ostrzegawczy SeaMaster 400 SMIL, radar do wykrywania i śledzenia powierzchni SeaWatcher 100 z układem fazowym oraz elektrooptyczny system nadzoru GateKeeper, szybką łódź ratowniczą (FRB) i dwie szybkie łodzie do działań specjalnych (FRISC) i śmigłowiec NH90 wraz z hangarem i lądowiskiem. Uzbrojenie stanowią armaty morskie: 76 mm Oto Melara Super Rapid i 30 mm Oto Melara Marlin WS, dwa automatyczne stanowiska karabinów maszynowych 12.7 mm Oto Melara Hitrole NT, a także sześć karabinów maszynowych 7,62 mm FN MAG.

Władze Holandii zwracają uwagę na gęstniejącą atmosferę i groźbę dalszej eskalacji konfliktu Izraela z Hamasem, który trwa od 7 października br. W kraju dochodziło w związku z tym do propalestyńskich protestów z udziałem muzułmańskiej mniejszości i sympatyków, a także antysemickich aktów wandalizmu i gróźb w stosunku do społeczności żydowskiej, liczącej między 30 a 50 tys. osób. Ponadto politycy zauważają problem potrzeby koniecznej pomocy humanitarnej dla Izraelitów i Palestyńczyków dotkniętych działaniami wojennymi, a z racji na położenie na Bliskim Wschodzie kluczowa jest ta dostarczana drogą morską.

Obok wysłanego patrolowca Holandia posiada na Cyprze samoloty transportowe C-130, gotowe do niesienia pomocy humanitarnej i ewakuacji m.in. obywateli holenderskich, a także działań w związku z bezpieczeństwem na Morzu Śródziemnym i kryzysem migracyjnym. Przybyła do Nikozji minister obrony narodowej Kasja Ollongren rozmawiała ze swoim cypryjskim odpowiednikiem w kwestii współpracy w zakresie utrzymywania korytarza pomocowego. Samoloty holenderskie mają zgodnie z planem pozostać na wyspie do końca tego roku, zgodnie z pierwotnymi założeniami misji.

Wysyłając HNMLS Holland w teraz jeden z najbardziej zapalnych akwenów morskich Holandia dołącza do innych państw z USA na czele, które zwiększają swoją obecność na Morzu Śródziemnym. W gronie międzynarodowym są też siły morskie m.in. Wlk. Brytanii, Francji, Włoch i Francji. US Navy rozmieściła zespoły morskie z dwoma lotniskowcami, USS Gerard R. Ford oraz USS Dwight Eisenhower, a także okręt podwodny typu Ohio. Wpisuje się to w przeznaczenie marynarki wojennej do działań wykraczających daleko poza wody krajowe, związanych z prowadzeniem polityki międzynarodowej i aktywności z tym związanej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.