• <

HelioRec sprawdza w praktyce swoją morską farmę słoneczną znajdującą się w porcie w Breście

29.06.2024 21:10 Źródło: HelioRec
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas HelioRec sprawdza w praktyce swoją morską farmę słoneczną znajdującą się w porcie w Breście

Partnerzy portalu

Fot. HelioRec

Firma HelioRec, zajmująca się tworzeniem rozwiązań w zakresie energetyki odnawialnej, dokonała inspekcji jednej ze skonstruowanych przez siebie morskich farm słonecznych. Instalacja znajdująca się we francuskim Breście nie tylko ma dostarczać odnawialną energię do tamtejszego portu, ale ma też być sprawdzianem przed większymi przedsięwzięciami w zakresie offshore solar.

Inspekcja była dokładna i szczegółowa, obejmując wszystkie aspekty elektrowni słonecznej. Inżynierowie i pozostali specjaliści dokładnie sprawdzili elementy konstrukcji, zapoznając się też z danymi na temat jej pracy, aby potwierdzić, że spełnia wszystkie normy regulacyjne i działa z maksymalną wydajnością.

Morską farmę słoneczną ma wyróżniać innowacyjna konstrukcja. Pływające panele słoneczne zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki morskie przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności energetycznej. Dla HelioRec to także świadectwo zaangażowania w rozwój zielonej energię, wykorzystując moc słońca do dostarczania czystej, odnawialnej energii elektrycznej. 

Obok zaangażowania zespołu pracowników firmy, jej przedstawiciele podkreślali znaczenie współpracy z władzami portu Brest oraz wsparcia z jego strony podczas realizacji tego projektu.

"Razem torujemy drogę ku bardziej ekologicznej przyszłości", podkreślono w komunikacie na portalu Linkedin. Przedsiębiorstwo planuje dalej prowadzić testy w zakresie rozwoju morskiej energetyki słonecznej, celem wprowadzania kolejnych innowacji, celem stania się jednym z liderów w sektorze energii odnawialnej.

Morska energetyka słoneczna to wciąż rozwijająca się i pozostająca na wczesnym etapie gałąź branży offshore, która podobnie jak jej wiatrowy odpowiednik ma za cel przeniesienie rozwiązań z lądu na obszar morski. Rozwiązanie to ma zapewnić wykorzystanie przestrzeni, jakie dają wielkie powierzchnie wód. Wynika to choćby z mieszanych opinii w związku z ogromnymi powierzchniami farm słonecznych na lądzie i ich wpływu na środowisko, w tym również jego wygląd. Z racji na warunki pogodowe na morzu technologia budowy paneli słonecznych musi brać pod uwagę takie wyzwania jak wysokie fale czy silne wiatry, stąd instalacje muszą cechować się większą wytrzymałością. Wiele projektów zakłada kooperacje z morskimi farmami wiatrowymi, aby zwiększyć skuteczność pozyskiwania zeroemisyjnej energii.

Wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań i technologii morska fotowoltaika, podobnie jak energetyka wiatrowa, ma zapewnić nowe miejsca pracy w branży offshore, wpływając tak na dostarczanie zdekarbonizowanej elektryczności, jak i też zapewniać pracę na morzu oraz w ramach łańcucha dostaw. W ten sposób w przyszłości ma umocnić się nowa, rozwinięta gałąź energetyki odnawialnej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.