• <
nauta_2024

Hamowanie inwestycji na koniec roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 47-50/2023)

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Hamowanie inwestycji na koniec roku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 47-50/2023)

Partnerzy portalu

Na skutek niepewnej i zmiennej sytuacji rynkowej inwestycje w ostatnich tygodniach nieco wyhamowały na co wskazują między innymi dane Golden Destiny. Z drugiej strony międzynarodowa sytuacja geopolityczna i potrzeba wykorzystania statków na dłuższych dystansach powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie na tonaż oraz zmniejsza się ilość i tak niewielkiego wolumenu złomowanych jednostek. 

W naszej kolejnej odsłonie analiz wybranych segmentów żeglugi przekazujemy najświeższe informacje z rynków inwestycji tonażowych. Jakie były zatem trendy ostatniego okresu? Co oznaczają  one w przyszłości i z czego to wynika? O tym w naszej cyklicznej analizie. 

Rynek drobnicowców wielozadaniowych 


W tygodniach 47 i 48 nie odnotowano żadnych transakcji dotyczących drobnicowców wielozadaniowych. W tygodniu 49 również nie było transakcji używanym tonażem. Pojawiło się za to jedno złomowanie statku o DWT 35.014. Nie odnotowano również na rynku stoczniowym nowych zamówień. W tygodniu 50 doszło do jednej transakcji kupna – sprzedaży używanego drobnicowca o wartości 18.2 mln USD. W tym samym tygodniu nie odnotowano żadnego złomowania. Nie zanotowano również żadnych nowych zamówień. 

Ostatnie tygodnie dla inwestycji w tonaż drobnicowców używanych nie należały do zbyt aktywnych. Jest to oczywiście pokłosie niepewnych warunków rynkowych, istniejącej nadpodaży tonażu, a przede wszystkim nadal istniejącej konkurencji ze strony innych segmentów żeglugi, tj. jak ro-ro, a nawet masowce i kontenerowców w przewozie ładunków ciężkich i ponadgabarytowych. 

Rynek statków kontenerowych


Tydzień 47 to cztery sprzedaże używanych kontenerowców na kwotę 36 mln USD. Doszło również do złomowania tej samej liczby pojemnikowców o łącznym DWT 81.311. Jednocześnie doszło do dwunastu nowych zamówień tego typów statków o całkowitym DWT 1.740.000. Tydzień 48 to jedna transakcja używanym kontenerowcem na kwotę 12.6 mln USD, a także dwa złomowania tego typu statków o nośności 146.602 DWT. Jednocześnie nie zanotowano żadnego nowego zamówienia. W tygodniu 49 doszło do dwóch sprzedaży używanych kontenerowców o łącznej wartości 11 mln USD. Nie było żadnych złomowań. Nie było również żadnej aktywności w zakresie nowych zamówień. Tydzień 50 zaznaczył się dwoma transakcjami kupna – sprzedaży używanych kontenerowców o łącznej wartości 21.75 mln USD. Doszło również do złomowania jednej jednostki o DWT 33.912. Nie było za to żadnych nowych zamówień.

Niewiele aktywności było na rynku inwestycji tonażem kontenerowców, co również wynikało ze stanu rynku frachtowego i czarterowego.

Rynek wycieczkowców


W tygodniach 47 -50 nie odnotowano żadnych transakcji dotyczących wycieczkowców. 

Już od dłuższego czasu rynek inwestycji tonażowych w wycieczkowce pozostaje mało aktywny i nie ma nowych zamówień lub nie trafiają one do informacji szerokiej opinii publicznej. Jest to nadal efekt olbrzymiego krachu, który nastąpił jako efekt pandemii Covid  Sars-19.  Od czasu do czasu pojawiają się jedynie transakcje, które wynikają głównie z stosowania finansowych narzędzi restrukturyzacyjnych. Niewiele jest również złomowań. Brakuje nowych zamówień. Jeśli już to pojawiają się jedynie zlecenia na mniejsze jednostki typu ekspedycyjnego, wykorzystywane do rejsów komercyjnych w rejony polarne. Oprócz tego kontynuowane i realizowane są dotychczasowe zlecenia, które w wystarczający sposób zasilają rynek. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.