• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Grupa Azoty podpisała z instytucjami finansującymi aneks wydłużający obowiązywanie porozumienia do 11 października

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Grupa Azoty podpisała z instytucjami finansującymi aneks wydłużający obowiązywanie porozumienia do 11 października

Partnerzy portalu

Fot. Grupa Azoty

Grupa Azoty podpisała z instytucjami finansującymi aneks wydłużający obowiązywanie porozumienia do 11 października 2024 roku - podała spółka w komunikacie prasowym.

Jak podano, grupa kontynuuje realizację działań naprawczych, takich jak wdrażanie projektów optymalizujących sprzedaż i produkcję, osiąganie synergii biznesowych w ramach całej grupy kapitałowej oraz wdrażanie oszczędności wewnątrz organizacji.

Zarząd Grupy przygotowuje się również do podjęcia w najbliższych tygodniach decyzji w zakresie zbywania zbędnego majątku i zakończenia pracy długotrwale nierentownych instalacji. W Grupie prowadzone są także intensywne rozmowy ze wiązkami zawodowymi w celu uzgodnienia zawieszenia najbardziej kosztochłonnych elementów ZUZP.

Jednocześnie w ostatnich dniach Grupa Azoty rozpoczęła realizację strategicznego przeglądu biznesów, którego efektem ma być wypracowanie docelowego biznesowego modelu funkcjonowania grupy kapitałowej.

"Niezależnie od rozmów z instytucjami finansowymi i podpisywanymi porozumieniami, konsekwentnie prowadzimy działania, aby naprawić sytuację finansową w grupie oraz zwiększyć i ustabilizować przychody. Zawierane porozumienia są dowodem na to, że obie strony szukają rozwiązań stwarzających warunki do efektywnego funkcjonowania Grupy Azoty w dłuższej perspektywie" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.

"Poza wyzwaniami związanymi z koniecznością uzyskiwania stabilizacji finansowej, musimy pamiętać, że funkcjonujemy w bardzo wymagającym otoczeniu rynkowym. To przede wszystkim wzmożony import nawozów z Rosji i Białorusi, a także wysokie koszty uprawnień do emisji CO2, gdzie dodatkowym wyzwaniem pozostaje mniejsza liczba darmowych uprawnień, z uwagi na uwzględnianie w tym przypadku poziomów produkcji z okresu, w którym Grupa istotnie ograniczała produkcję. Jesteśmy strategicznym podmiotem krajowego łańcucha żywnościowego, stąd bardzo wyraźnie artykułujemy te najbardziej problematyczne kwestie za pośrednictwem organizacji europejskich, których członkiem jest Grupa Azoty" - dodał.

Zgodnie z komunikatem, zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z tych umów w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia. Porozumienie, za zgodą instytucji finansujących, może podlegać dalszemu przedłużeniu.

Spółka podała, że na bieżąco wypełnia wszystkie ustalenia w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie, a dostępne limity tych umów zapewniają płynność oraz bezpieczeństwo finansowania Grupy Azoty i jej zobowiązań wobec dostawców oraz ciągłość działalności.

Aneks został podpisany z PKO BP, BGK, ING Bankiem Śląskim, Santander BP, Caixabank - Oddział w Polsce, BNP Paribas Faktoring, ING Commercial Finance Polska, Pekao Faktoring, BNP Paribas BP, Santander Factoring i Banco Santander - Oddział we Frankfurcie, a także z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

epo/ pad/

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.