• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Grupa Azoty i Orlen rozpoczynają analizę możliwości strategicznych w polimerach

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Grupa Azoty i Orlen rozpoczynają analizę możliwości strategicznych w polimerach

Partnerzy portalu

Fot. Grupa Azoty

Podpisano list intencyjny z Orlenem; analizowane będą opcje strategiczne w celu podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Azoty Polyolefins - poinformowała w czwartkowym komunikacie Grupy Azoty.

"Grupa Azoty S.A. - działając w imieniu własnym oraz w imieniu Grupy Azoty Puławy i Grupy Azoty Police – podpisała List Intencyjny z Orlen. W ramach podpisanego dokumentu analizowane będą opcje strategiczne celem podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, w tym ze szczególnym uwzględnieniem spółki Grupa Azoty Polyolefins" - wskazała Grupa Azoty.

Przedsiębiorstwo dodało, że analizy będą także dotyczyć działalności związanej z produkcją i sprzedażą kaprolaktamu oraz poliamidu 6, a także portu morskiego w Gdańsku, należącego do spółki Grupa Azoty Fosfory.

Według spółki podpisanie listu intencyjnego to jedno z działań realizowanych przez jej zarząd w ramach projektu Strategiczny Przegląd Biznesów. Podkreślono, że list intencyjny swoim zakresem nie obejmuje obszaru nawozowego, który stanowi core biznes Grupy Azoty.

"Równolegle do wdrażanych działań naprawczych i osiąganych optymalizacji kosztowych, prowadzimy szereg rozmów i analiz w celu wypracowania docelowego biznesowego modelu funkcjonowania Grupy. Również decyzja o podpisaniu listu intencyjnego z Orlenem została poprzedzona szczegółowym przeglądem możliwości biznesowych. Grupa Orlen jest jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych" - powiedział prezes Grupy Azoty Adam Leszkiewicz.

"Wśród naszych głównych celów jest pełny komercyjny start inwestycji Polimery Police. Prowadzone od wiosny analizy Polimerów potwierdziły słuszność naszej koncepcji, by poszukiwać partnera biznesowego do projektu. Od kilku tygodni otwarcie mówimy o możliwości takiego rozwiązania, a teraz wspólnie z Orlenem przeanalizujemy potencjalne synergie" - dodał.

Zgodnie z komunikatem w terminie obowiązywania listu strony skupią się na wypracowaniu wspólnych obszarów dalszej możliwej współpracy.

Grupa Azoty to największy producent na krajowym rynku nawozowym i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern posiadający rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija również segment wydobywczy ropy naftowej i gazu ziemnego, segment petrochemiczny, a także odnawialnych źródeł energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych reaktorach jądrowych SMR. 

mmu/ jpn/

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.