• <

Grecja wciela do służby okręt wsparcia operacji specjalnych HS Perseas

18.06.2024 11:54 Źródło: MW Grecji
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Grecja wciela do służby okręt wsparcia operacji specjalnych HS Perseas

Partnerzy portalu

Fo. MW Grecji

W bazie sił morskich w Salaminie w obecności prezydent Grecji Kateriny Sakellaropoulou odbyła się ceremonia wcielenia do służby i nadania nazwy nowemu okrętowi dla sił morskich państwa. Sytuacja jest wyjątkowa, gdyż jednostka była wcześniej statkiem przekazanym dla sił morskich i przystosowanym do roli okrętu. Nowy okręt ma znacząco zwiększyć zdolności operacyjne Marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Nuatico).

W ceremonii wzięli również udział minister obrony narodowej Nikos Dendias, członkowie parlamentu, członkowie kadry dowódczej sił zbrojnych, burmistrz Salaminy Georgios Panagopoulos, biskup Megary i Salaminy Konstantinos, członkowie władz lokalnych, a także inni goście, w tym byli dowódcy rodzajów sił zbrojnych Grecji oraz personel wojskowy i cywilny marynarki wojennej. Wydarzenie jest tym szczególniejsze, że kończy to prace adaptacyjne na dawnym statku badawczym Viking Vision, który przekazała państwu fundacja Aikaterini Laskaridis, kierowanej przez kadm. w st. spocz. Panagiotisa Laskaridisa. To piąta jednostka, którą ta organizacja oddała na rzecz sił morskich Grecji, zapewniając stworzenie z niej nowej jednostki pomocniczej.

HS Perseas (A 377) ma 105 metrów długości i 9 811 ton tonażu. Posiada hybrydowy napęd elektryczny o minimalnej sygnaturze akustycznej i osiąga prędkość do 17 węzłów. Ma być przeznaczony do m.in. transportu paliwa lotniczego i zapewniając wsparcie do działań śmigłowców oraz sił specjalnych. Z racji na niejako swoją wcześniejszą funkcję, wciąż posiada zdolność do badań sejsmicznych i geofizycznych. Choć okręt został zbudowany, jeszcze jako statek, w 1993 roku, był kilkukrotnie zmodernizowany, m.in. w 2007 roku, gdy należał do firmy Eidesvik Shipping. Ta wykorzystywała go do 2017 roku.


Fot. MW Grecji


Fot. MW Grecji

Fundacja Aikaterini Laskaridis przekazała jak dotąd pięć jednostek, które zostały zaadaptowane do funkcji okrętów marynarki wojennej. Jest to wyraz wsparcia podmiotów prywatnych dla działań sił morskich, a także wygodny sposób pozyskiwania jednostek pomocniczych dla floty. Zamiast od podstaw budować jednostki określonych typów i funkcji, zapewnia sobie statki o odpowiednich rozmiarach i możliwościach, które następnie podlegają gruntownej przebudowie i pracom stoczniowym, dzięki czemu otrzymują "drugie życie" mogąc wykonywać zadania na rzecz sił morskich Grecji. Poza HS Perseas dostarczyła okręt szkoleniowy HS Kynos oraz jednostki pomocnicze HS Atlas I, HS Heracles i HS Aias.

Adaptowanie cywilnych jednostek do roli wojskowej wymusza dostosowanie oczekiwań do warunków panujących na pokładzie, choćby w zakresie możliwości instalacji odpowiedniego wyposażenia czy systemów. Niekiedy pojawia się pytanie, czy bardziej opłacalne nie okaże się zbudowanie nowych od podstaw. Mimo to jest to rozwiązanie stosunkowo szybkie i wybierane choćby przez Wielką Brytanię, która w ten sposób pozyskała okręt eksperymentalny (do testowania systemów morskich) XV Patrick Blackett oraz "okręt-matka" do działań przeciwminowych RFA Stirling Castle, który ma zastąpić wycofywane ze służby w Royal Navy niszczyciele min typu Sandown.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.