• <

Gigantyczna platforma opuściła Gdańsk

Dodano: 17.04.2014
W niedzielę 13 kwietnia Gdańsk opuściła Safe Scandinavia, hotelowo-warsztatowa platforma półzanurzalna. Platforma przypłynęła 23 listopada 2013 roku na remont i modernizację do Gdańskiej Stoczni Remontowej SA.

Zbudowana w  stoczni Aker Verdal w 1984 roku platforma półzanurzalna Safe Scandinavia to prawdziwy gigant. Ponad 106 metrów długości, 98 metrów szerokości, 22 metry operacyjnego zanurzenia. Na platformie hotelowej przewidziano miejsce dla 583 budowniczych i serwisantów, powierzchnia robocza to 4000 m2.

W Gdańsku konstrukcja została gruntownie przebudowana i wyremontowana. Remont wymagał podniesienia jednostki z wody. Do wydokowania platformy została użyta barka zanurzalna Rem Lift 25 000, ta sama jednostka, którą pod nazwą Giant 4 użyto do podniesienia wraku rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego "Kursk". Barka jest w stanie podnosić ciężary o wadze do ok. 25 tys. ton. Większość prac przeprowadzona została właśnie na niej.

W ostatnim weekend na głębi dokowej przeprowadzono ostatnie próby po których platforma mogła opuścić stocznię.  

W niedzielę rano platformę wyholowały z gdańskego portu 4 holowniki firmy WUŻ Port&Maritime Services:  Akul, Tytan, Virtus i Taurus.

Na Zatoce Gdańskiej platformę przejął duży holownik oceaniczny  AHTS Stril Challenger.

Safe Scandinavia to już czwarta platforma, którą Remontowa wyremontowała dla pochodzącej z Norwegii firmy Prosafe. W zeszłym roku Gdańsk opuściła goszcząca przez kilka miesięcy Safe Caledonia, wcześniej przez doki stoczni „Remontowej” przewinęły się platformy Safe Esbjerg i Safe Bristolia.

Od połowy 2016 roku Scandinavia wykorzystywana będzie przy instalacji na polu Ivar Aasen w norweskim sektorze Morza Północnego (Ivar Aasen Development Project).  Wartość kontraktu jest szacowana na 65,6 mln USD. Zleceniodawcą jest Det Norske Oljeselskap ASA.

Prosafe, właściciel modernizowanej platformy to czołowy operator jednostek socjalnych na świecie. Zysk operacyjny firmy w roku 2012 wyniósł 222,4 miliony, a zysk po opodatkowaniu - 177,5 miliona USD. Przedsiębiorstwo zatrudnia bezpośrednio 570 osób. Siedziba główna Prosafe mieści się w Larnace na Cyprze.
Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.