• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Gasum zasila biometanem statek dostawczy platformy Equinor

rk

08.08.2024 14:19 Źródło: Gasum, Equinor
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gasum zasila biometanem statek dostawczy platformy Equinor

Partnerzy portalu

Fot. Gasum

Gasum współpracuje z Equinor przy serii operacji bunkrowania skroplonego biometanu w porcie Dusavik w Stavanger w Norwegii. Pierwsza dostawa  została pomyślnie zrealizowana w połowie lipca. Gasum będzie nadal dostarczać na Island Crusader 2-3 ciężarówki surowca mniej więcej co drugi tydzień. Każda ciężarówka zawiera około 22 ton.

Biogaz jest w pełni odnawialnym i przyjaznym dla środowiska paliwem, którego emisja gazów cieplarnianych w całym cyklu życia jest średnio o 90% niższa w porównaniu z paliwami kopalnymi. Może być wykorzystywany w taki sam sposób co gaz ziemny, w tym jako paliwo w transporcie drogowym i morskim oraz jako zaopatrzenie energetyczne dla przemysłu.

Gasum bunkruje  biometan (bio-LNG) z certyfikatem ISCC-EU na wyczarterowany przez Equinor statek dostawczy Island Crusader. Obiefirmy są są zaangażowane w realizację ambitnych celów zrównoważonego rozwoju, aby umożliwić czystszą przyszłość energetyczną. Celem Equinor jest stanie się firmą energetyczną o zerowej emisji netto do 2050 roku, a dostawy bio-LNG do Island Crusader są jednym z kroków na drodze do osiągnięcia tego celu. Firma podkreśla, że jest w stanie świadczyć usługi bunkrowania bio-LNG dla wszystkich firm żeglugowych, które posiadają statki napędzane skroplonym gazem ziemnym, ponieważ LNG i bio-LNG są w pełni wymienne. Można je również mieszać w dowolnych proporcjach.

Zbudowany w 2012 roku statek Island Crusader (IMO: 9602514), mający 96 metrów długości i wyporność 4676 GT, jest również wyposażony w hybrydową technologię akumulatorową, która dodatkowo ma poprawiać jego wydajność środowiskową.

Gasum podaje, że produkcja biogazu w postaci biometanu jest częścią gospodarki o obiegu zamkniętym, ponieważ surowiec jest wytwarzany z surowców odpadowych, takich jak bioodpady, osady ściekowe i obornik. Materia organiczna wytwarzana jako produkt uboczny produkcji biogazu ma posiadać wysoką zawartość składników odżywczych, które być dalej poddawane recyklingowi w celu wykorzystania zarówno w przemyśle jak i rolnictwie. Firma dąży do pozyskiwania większej ilości gazu odnawialnego, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zrównoważoną energię. Celem jest oferowanie swoim klientom 7 TWh gazu odnawialnego rocznie do 2027 roku, w tym biometanu i e-metanu. Duża część tego wolumenu zależy od nawiązania długoterminowej współpracy z zaufanymi i certyfikowanymi producentami biogazu w całej Europie. Osiągnięcie tego celu oznaczałoby dla klientów Gasum łączną redukcję emisji dwutlenku węgla o 1,8 miliona ton rocznie.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.