• <
nauta_2024

„Freedom & Solidarity” w stoczni CRIST

24.07.2024 16:08

Partnerzy portalu

Fot. Łukasz Tokarczyk/Biuro Prasowe UMWP

Ostatni rozdział polskiej walki o wolność rozpoczynał się w Stoczni Gdańskiej. 23 lipca 2024 roku, dla odmiany w gdyńskiej stoczni CRIST, odbył się koncert „Freedom & Solidarity” podkreślający partnerstwo Polski i Ukrainy. Oby był to początek ostatniego rozdziału ukraińskiej walki o wolność.

Stocznia CRIST, a konkretnie jej hala G-08, nie są rzecz jasna typową lokacją do tego typu wydarzeń kulturalnych. Na co dzień trwa tam produkcja bloków i sekcji statków budowanych przez CRIST. A jednak 23 lipca goście biorący udział w koncercie „Freedom & Solidarity” ujrzeli w hali nie spawaczy, a w pełni przygotowaną scenę. Na niej zaprezentowali się w specjalnym repertuarze muzycy Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson oraz soliści: Izabela Matuła, Małgorzata Walewska, Piotr Buszewski, Andrii Kymach.

Koncert był wydarzeniem towarzyszącym Baltic Opera Festivalu. Pierwszym utworem, jaki usłyszeli goście, była napisana specjalnie dla UFO „Bucza” ukraińskiej kompozytorki Victorii Vity Polevy. Ponadto w repertuarze tego wieczora znalazła się m.in. IX Symfonia Ludwiga van Beethovena i jej słynna kantata – uzupełniona o libretto Friedricha von Schillera znana jako „Oda do radości”. Dzieło to, przyjęte przez Unię Europejską jako jej hymn, zostało jednak wykonane po raz pierwszy po ukraińsku.

Pośród gości, którzy zasiedli na tej nietypowej sali koncertowej, znalazł się m.in. bohater polskiej walki o wolność, zapoczątkowanej na terenach stoczniowych w sąsiednim Gdańsku – prezydent Lech Wałęsa. Nie mogło zabraknąć lokalnych polityków, na czele z marszałkiem Mieczysławem Strukiem i prezydentkami Gdyni i Gdańska Aleksandrą Kosiorek i Aleksandrą Dulkiewicz. Z pierwszego rzędu koncert oglądali także gospodarze, właściciele stoczni CRIST: Krzysztof Kulczycki i Ireneusz Ćwirko.


fot. Fot. Łukasz Tokarczyk/Biuro Prasowe UMWP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.