• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Filipiny i Polska zobowiązały się do wzmocnienia partnerstwa obronnego i gospodarczego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Filipiny i Polska zobowiązały się do wzmocnienia partnerstwa obronnego i gospodarczego

Partnerzy portalu

Fot. MW Filipin

Sekretarz spraw zagranicznych Enrique Manalo i jego polski odpowiednik Radosław Sikorski wyrazili w środę przekonanie, że oba kraje powinny wzmocnić współpracę w zakresie handlu, technologii oraz obronności, w tym także morskiej. Ministrowie zasygnalizowali wspólne stanowisko w kwestiach globalnego bezpieczeństwa, zarówno na Ukrainie, jak i Morzu Południowochińskim.

Wizyta Radosława Sikorskiego w stolicy Filipin jest pierwszą wizytą polskiego ministra spraw zagranicznych od prawie trzech dekad.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Filipiny pod względem rozwoju gospodarczego "to jeden z najbardziej dynamicznych i obiecujących partnerów w regionie Pacyfiku dla Polski i UE".

Minister przyznał, że strona polska jest zadowolona ze wzrostu wymiany handlowej, jednak jak przekonywał, aby osiągnąć lepsze wyniki, które będą "odzwierciedlały potencjał naszych gospodarek", konieczne jest zbalansowanie handlu. W związku z tym omówiono sposoby na poprawę dostępu do filipińskiego rynku dla naszych produktów, w tym rolnych.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP, już w październiku może zostać podpisana umowa dotycząca eksportu polskich jabłek.

"Zadeklarowaliśmy naszą gotowość do ścisłej współpracy z Filipinami w takich obszarach, jak cyberbezpieczeństwo i cyfryzacja usług publicznych" - powiedział Sikorski, dodając, że protokół ustaleń w sprawie współpracy w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych zostanie podpisany do końca br.

Tematem rozmów były także kwestie bezpieczeństwa, przede wszystkim wojnę w Ukrainie i sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku.

"Omówiliśmy destrukcyjny wpływ porządku opartego na logice siły i przymusu forsowanego przez Federację Rosyjską na cały świat i wyraziliśmy nasze zaniepokojenie bliską współpracą Rosji z Chinami" - powiedział polski minister.

"Obecna sytuacja międzynarodowa w obu naszych regionach powoduje, że zarówno Polska, jak i Filipiny podejmują wysiłki na rzecz modernizacji swoich sił zbrojnych. Stwarza to dodatkowe możliwości współpracy" - dodał Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wojna Rosji na Ukrainie i konflikty na morzach w Azji Południowo-Wschodniej muszą być traktowane nie tylko jako kwestie regionalne, ale także jako coś, co ma konsekwencje globalne.

"Utrzymanie dróg wodnych na Morzu Południowochińskim ma kluczowe znaczenie nie tylko dla europejskich łańcuchów dostaw, ale także dla wielu innych gospodarek zależnych od importu surowców energetycznych" - powiedział, powołując się na fakt, że swoboda żeglugi jest podstawową zasadą zapisaną w Konwencjach Narodów Zjednoczonych o prawie morza.

Z uwagami Sikorskiego dotyczącymi "wzajemnego powiązania" kwestii bezpieczeństwa Europy i Indo-Pacyfiku w obliczu konfliktów morskich i wojny na Ukrainie zgodził się szef filipińskiej dyplomacji.

Manalo wyraził zainteresowanie rządu Manili rozwojem współpracy morskiej z Warszawą, powołując się na tradycje morskie obu państw. Kwestia szerszej współpracy obronnej miała być tematem spotkania z sekretarzem obrony Gilberto Teodoro, które odbyło się po południu.

Minister Sikorski kilkukrotnie podkreślił w środę, że nie tylko Filipiny i Polska stoją w obliczu podobnego zagrożenia, ale także Korea Południowa. Zwrócił na to uwagę, kiedy wychodząc z rozmów w resorcie obrony z ministrem Tedoro, spotkał na korytarzu ambasadora Korei Płd. Sikorski zwrócił uwagę, że Polskę i Filipiny łączy z Koreą Płd. także zakup samolotów wojskowych z tego kraju.

W środę minister Sikorski złożył również krótką wizytę kurtuazyjną u prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa Jr. w pałacu Malacanan.

Z Manili Krzysztof Pawliszak

krp/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.