• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Filipiński MSZ: Manila zrewiduje "tymczasowe porozumienie" z Chinami

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Filipiński MSZ: Manila zrewiduje "tymczasowe porozumienie" z Chinami

Partnerzy portalu

Filipiny zrewidują "tymczasowe porozumienie" z Chinami mające załagodzić napięcia na spornym obszarze Morza Południowochińskiego - zapowiedziała we wtorek przedstawicielka filipińskiego MSZ. Jeden z doradców uściślił, że władze mogą dodać zapisy ograniczające konfrontacje w przestrzeni powietrznej.

"Przegląd (tymczasowego porozumienia) zostanie przeprowadzony. Kiedy to nastąpi, jest przedmiotem dalszej dyskusji" - powiedziała agencji Reutera podsekretarz ds. zagranicznych Theresa Lazaro.

Jej wypowiedź ma związek z ponownym wzrostem napięć między oboma krajami.

W ubiegły czwartek, 8 sierpnia dwa samoloty chińskich sił powietrznych "wykonały niebezpieczny manewr" i "zrzuciły flary na trasę przelotu" samolotu filipińskiej armii przelatującego nad ławicą Scarborough - informowały władze w Manili. Ławica znajduje się w filipińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, jednak Pekin rości sobie prawo do niemal 90 proc. całego Morza Południowochińskiego, w tym tej ławicy.

Był to pierwszy incydent od czasu podpisania w czerwcu "tymczasowego porozumienia" w sprawie misji zaopatrzeniowych dla wojsk stacjonujących na Drugiej Ławicy Thomasa leżącej w Archipelagu Spratley. Obie strony od miesięcy przerzucały się oskarżeniami o niebezpieczne manewry i kolizje. Według Manili podczas ostatniej, najbardziej brutalnej konfrontacji, do której doszło 17 czerwca, filipiński marynarz stracił palec.

Komentując możliwość zmiany treści porozumienia zastępca dyrektora generalnego Rady Bezpieczeństwa Narodowego Jonathan Malaya powiedział, że władze "mogłyby rozważyć zawarcie pewnych wytycznych dotyczących unikania konfrontacji wojskowych w przestrzeni powietrznej" - pisze we wtorek portal ABS-CBN News.

Proponowane porozumienie "zapobiegłoby nieporozumieniom i błędnej komunikacji podczas lotu" - powiedział Malaya, dodając, że incydent jak ten w regionie ławicy Scarborough nie był pierwszym tego typu manewrem chińskiej armii wobec sił powietrznych innych państw.

"Istnieją doświadczenia z przeszłości, którym moglibyśmy się przyjrzeć i które moglibyśmy wziąć pod uwagę podczas ewentualnego omawiania takiego porozumienia z Chinami" - powiedział.

Krzysztof Pawliszak

krp/ kar/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.