• <

Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

gm

14.09.2023 21:40 Źródło: Politechnika Gdańska
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Eksperci branży offshore na Politechnice Gdańskiej. Odbyła się konferencja Baltic Windustry

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska

We wtorek, 12 września naukowcy, eksperci, inwestorzy i przedstawiciele firm z branży morskiej energetyki wiatrowej spotkali się na Politechnice Gdańskiej. Wszystko za sprawą konferencji „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy”, której gospodarzem była gdańska politechnika.

Za organizację wydarzenia odpowiadało Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Celem konferencji było przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego.

Wydarzenie oficjalnie otworzył prof. dr hab. inż Krzysztof Wilde, rektor PG. Głos zabrali również Piotr Czopek, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

– To duży zaszczyt, że Politechnika Gdańska jest gospodarzem konferencji Baltic Windustry, dzięki której udało się zgromadzić w jednym miejscu ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i osoby silnie związane z branżą offshore. Sektor morskiej energetyki wiatrowej to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że odnawialne źródła energii to przyszłość, zwłaszcza jeśli chcemy zachować naszą planetę w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń – podkreślił rektor.

– Kształcenie i prowadzenie badań na najwyższym poziomie wymaga bardzo bliskiej współpracy z przemysłem. To przemysł bowiem definiuje jakie kompetencje oraz kierunki rozwoju technologii są potrzebne. Rolą konferencji jest w związku z tym zapewnienie platformy do dyskusji pomiędzy obszarami edukacji, badań i przemysłu. Osoby uczestniczące w konferencji reprezentują właśnie te trzy główne obszary, dzięki czemu mamy okazję zapoznać się z najnowszymi trendami m.in. na polu produkcji turbin wiatrowych, zarządzania nimi czy wdrażania programów edukacyjnych i projektów badawczych we współpracy z uczelniami i przemysłem w partnerstwach krajowych i międzynarodowych – powiedział prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

W dalszej części spotkania keynote speech wygłosiła Nevena Stevanovic Head of Process and Digital w Siemens Gamesa Renewable Energy. Następnie dyskutowano w ramach trzech paneli tematycznych. Podczas pierwszego z nich – poświęconego polityce i finansowaniu – krótkie wystąpienia zaprezentowali: Anca Iulia Cimpeanu, Deputy Head of UnitC4 Komisji Europejskiej, Maciej Kiełmiński, ekspert z Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania. Prelegenci przedstawili informacje na temat aktualnych i nadchodzących instrumentów finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyści ekonomicznych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore.

W kolejnym panelu dyskusyjnym udział wzięli: prof. Niels-Erik Clausen z katedry systemów energetyki wiatrowej Technical University of Denmark, prof. Barbara Stepnowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, dyrektorka gdańskiego oddziału American Chamber of Commerce, dr inż. Jan Drzewieniecki, prof. PM, prodziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Morskiej w Szczecinie, Jakub Kaszuba, Prezes Zarządu spółki Base Group oraz Joanna Bochniarz, prezeska Centrum Innowacyjnej Edukacji. Ta część konferencji poświęcona była przemysłowi i edukacji, a zwłaszcza na sposobach rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry oraz dostosowaniu profili kształcenia do realnych potrzeb przemysłu.

Ostatni z paneli dotyczył badań i cyfryzacji. Udział w niej wzięli prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG, Nevena Stevanovic, head of process and digital w Siemens Gamesa Renewable Energy, Arkadiusz Sekściński, prezes zarządu spółki PGE Baltica, Christof Devriendt, Professor Structural Integrity Monitoring z departamentu inżynierii mechanicznej Vrije Universiteit Brussel, Marie Renner, Head of Renewables R&D EDF UK Center oraz Ewa Mikos-Romanowicz Business Development Manager Siemens Sp. z o.o. Poland. W tej części rozmawiano o korzyściach, jakie niesie zastosowanie technologii cyfrowych na różnych etapach życia turbiny wiatrowej. Swoimi doświadczeniami podzielą się naukowcy, a także przedstawiciele polskich i zagranicznych producentów tych komponentów, operatorów farm wiatrowych.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.