• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

pc/PAP

06.02.2019 10:45 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów

Partnerzy portalu

Uczelnie na Wybrzeżu zdobyły fundusze na kształcenie dzieci i seniorów - GospodarkaMorska.pl

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni znalazły się wśród uczelni, które zdobyły rządowe dofinansowanie na kształcenie uczniów oraz osób starszych.

Środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przyznano w ramach konkursu „Trzecia Misja Uczelni”.

Projekt szczecińskiego uniwersytetu pod hasłem „Trzeci Wiek Technologicznie” skierowany jest do osób w wieku 60+ z województwa zachodniopomorskiego. Zajęcia w formie interaktywnych warsztatów i laboratoriów poszerzą ich wiedzę praktyczną z zakresu:

• prawidłowego korzystania z nowoczesnych środków komunikacji oraz urządzeń elektronicznych

• zastosowania innowacyjnych technologii w produkcji, przemyśle oraz rolnictwie.

Dodatkowo seniorzy wezmą udział w zajęciach na temat zdrowego odżywiania się i prawidłowej aktywności psychofizycznej.

Dzięki pozyskanym z NCBR środkom, oferta Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będzie dostępna także dla osób spoza Szczecina, dla których często koszt dojazdu wraz z opłatą za zajęcia był zbyt wysoki.

Łącznie w projekcie przewiduje się udział minimum 900 seniorów w okresie od stycznia 2019 do grudnia 2021 roku.

Z kolei projekt Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni skierowany jest do uczniów w wieku od 6 do 13 lat. W sumie w zajęciach oferowanych przez uczelnię weźmie udział 540 dzieci z województwa pomorskiego. Obejmować będą one tematykę przyrodniczą, ale też historię i edukację związaną z bezpieczeństwem.

Przykładowa tematyka spotkań:

- Fauna i flora Morza Bałtyckiego

- Dlaczego statek nie tonie. Kilka słów o wyporności i stateczności

- Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego

- Dlaczego statki trafiają do portu? O znaczeniu latarni morskich dawniej i dziś

- Podróż na dno Morza Bałtyckiego. O bałtyckich wrakach

- Od majtka do kapitana

- Ratownictwo medyczne

- Pogoda ma morzu

Uczelnia przewiduje również organizacje wycieczek edukacyjnych pomagających poznać wybrzeże, m. in. do fokarium, muzeum marynistycznego i parku miniatur latarni morskich w Sarbsku.

„Trzecia Misja Uczelni” to konkurs NCBR (agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego), którego celem jest opracowanie i realizacja programów kształcenia dostępnych dla ludzi w różnym wieku i o różnych potrzebach edukacyjnych.

W ogłoszonym w maju 2018 r. konkursie – w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – o dofinansowanie mogły się starać zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Dofinansowanie uzyskało 211 projektów z całej Polski, a jego łączna wartość to ponad 173,2 mln zł.

„170 milionów złotych na przeszło 200 inicjatyw polegających na tworzeniu uniwersytetów dla dzieci, wspólnych zajęć dla dzieci, rodziców i dziadków, to bardzo poważny zastrzyk finansowy wspierający tzw. <>. Misję polegającą na popularyzacji wiedzy i budzeniu zainteresowań naukowych w tym młodszym pokoleniu, od przedszkola po liceum” – mówił wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Według niego, popularyzacja wiedzy wśród najmłodszych jest szczególnie ważna, bo spośród nich w przyszłości wyłoni się grupa wybitnych naukowców. Po drugie – popularyzacja wiedzy jako takiej wśród społeczeństwa buduje szersze rozumienie wagi osiągnięć naukowych oraz zrozumienie tego, jak nauka przekłada się na codzienne życie.

Według prof. Macieja Chorowskiego, dyrektora NCBR w Polsce dorasta pokolenie młodych ludzi, które musi znaleźć własne ścieżki i własne drogi życiowe. ”Połączenie dynamiki, która może wyjść z uniwersytetów, z tym nowym pokoleniem, powoduje, że w chwili obecnej tego typu inicjatywy są szczególnie potrzebne” – mówił prof. Chorowski.

Uczelnie będę realizowały swoje projekty przez okres od 12 do 36 miesięcy. Ze specjalnie przygotowanej oferty skorzysta przynajmniej 30 tysięcy osób w całym kraju.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.