• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szef MON: Strajkujący w PRL robotnicy pokazali, że przemocy trzeba się przeciwstawiać

pc

21.12.2017 11:05 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Szef MON: Strajkujący w PRL robotnicy pokazali, że przemocy trzeba się przeciwstawiać

Partnerzy portalu

Szef MON: Strajkujący w PRL robotnicy pokazali, że przemocy trzeba się przeciwstawiać - GospodarkaMorska.pl

Strajkujący przeciw władzy PRL robotnicy pokazali, że przemocy trzeba się przeciwstawiać; że nie ma ceny, której nie byłoby warto zapłacić za niepodległość - powiedział w czwartek szef MON Antonii Macierewicz podczas ceremonii wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

W uznaniu szczególnych zasług za działalność na rzecz suwerennej i niepodległej Polski złotym medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju" zostały wyróżnione Kopalnia Węgla Kamiennego "Wujek" oraz Stocznia Gdańska i Stocznia Szczecińska.

Podczas uroczystości wręczenia medali przedstawicielom tych zakładów, która obyła się w Warszawie, Macierewicz ocenił, że ich pracownicy w czasach PRL "dali przykład narodowi, jak zwyciężać mamy; że przemocy należy się przeciwstawiać".

"Wydobyliście z narodu tę moc, która ostatecznie doprowadziła Polaków do niepodległości i po dzień dzisiejszy prowadzi ich do odbudowy silnego państwa polskiego. Dzięki waszemu poświęceniu wiemy dziś, że nie ma ceny, której nie warto byłoby zapłacić, żeby Polska była wielka, solidarna i niepodległa" - mówił szef MON.

Podkreślił, że od postulatów ekonomicznych wysuwanych podczas strajków w okresie PRL, ważniejsza była walka o wolność, której robotnicy domagali się - jak mówił Macierewicz - w wielu obszarach życia publicznego. "Chodziło o to, żebyśmy nie byli traktowani jak niewolnicy i spychani na margines przez sowiecki system, który okupował Polskę” - mówił Macierewicz.

Według szefa MON, robotnicy przejęli po wojnie od żołnierzy AK "obowiązek walki o niepodległość, który spada na każde pokolenie Polaków".

Dzięki strajkom robotniczym - mówił Macierewicz - nie udało się wprowadzić nienawiści między Polakami, która - według niego - "miała stać się źródłem siły sowieckiej".

Po zakończeniu uroczystości Macierewicz dodał w TVP Info, że strajki robotnicze przyczyniły się ponadto do powstania NSZZ „Solidarność”. "To był czas, kiedy Wojska Polskiego, które mogło by nas bronić, niestety nie było i robotnicy tę rolę spełniali. Dlatego medalem +Za Zasługi dla Obronności Kraju+ odznaczyłem przedstawicieli walczących w przeszłości zakładów pracy, bo to właśnie oni bronili naszej niepodległości i za nią walczyli" - podkreślił.

Macierewicz dodał, że wyróżnienie to przyznaje nie tylko w imieniu własnym i wojska, ale wszystkich Polaków.

Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" to polskie odznaczenie resortowe w formie trzyklasowej odznaki (złotej, srebrnej i brązowej), przyznawanej przez ministra obrony narodowej za szczególne zasługi na rzecz suwerennej i niepodległej Polski.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.