• <

Do Grecji przybyła jednostka FSRU Alexandroupolis. To kluczowy moment dla budowy niezależności energetycznej państwa

rk

18.12.2023 16:03 Źródło: Gastrade
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Do Grecji przybyła jednostka FSRU Alexandroupolis. To kluczowy moment dla budowy niezależności energetycznej państwa

Partnerzy portalu

Fot. Gastrade

Statek przebudowany do roli pływającego terminala do magazynowania i regazyfikacji LNG przybył na wody Morza Trackiego nieopodal miasta o tej samej nazwie. To uwieńczenie 10-miesięcznej przebudowy w singapurskiej stoczni Seatrium i podróży do miejsca przeznaczenia, która trwała od 26 listopada. Stanowi też ważny etap krajowego projektu energetycznego.

W kolejnych dniach terminal zostanie zakotwiczony za pomocą rozłożonego, 12-punktowego systemu cumowniczego. Alexandroupolis zostanie następnie podłączone do wysokociśnieniowego podmorskiego i lądowego gazociągu przesyłowego, który po uruchomieniu będzie dostarczał gaz ziemny do greckiego systemu przesyłowego (NNGTS) i dalej do odbiorców końcowych w Grecji, Bułgarii, Rumunii, Macedonii Północnej, Serbii, a nawet do Mołdawii, Ukrainy Węgier i Słowacji. W ten sposób zapewni dostawy kluczowego surowca dla znacznej części Europy Południowej, stanowiąc zabezpieczenie energetyczne w obliczu ukrócenia dostaw surowca z Rosji, pełniąc skuteczną alternatywę. Terminal, po zakończeniu wszystkich działań testowych, ma zostać oddany do użytku komercyjnego w pierwszym kwartale 2024 roku, a jego maksymalna, zrównoważona zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5,5 mld m3 rocznie.

– Przybycie pierwszego, specjalnie przebudowanego zbiornikowca LNG firmy Gastrade, jest dla nas wszystkich wyjątkowym dniem. Dzień sygnalizujący realizację Pływającej Jednostki Regazyfikacji i otwierający drogę do rozpoczęcia projektu Alexandroupolis LNG. Kamień milowy dla tego granicznego miasta, które ma stać się centrum energetycznym dla całej Europy Południowo-Wschodniej. Wiele osób przyczyniło się do osiągnięcia tego punktu. Chcielibyśmy jednak szczególnie podziękować mieszkańcom i władzom miasta Aleksandropolis, którzy byli z nami przez te lata. W dowód uznania za ich wsparcie nazwaliśmy naszą jednostkę FSRU na jego cześć – powiedziała Elmina Copelouzou, przewodnicząca Zarządu Spółki i Akcjonariuszka-Założycielka.

– Dla Aleksandropolis jest to duży projekt, który pobudzi lokalną gospodarkę i zatrudnienie, ale przede wszystkim na nowo zdefiniuje znaczenie miasta na mapie świata jako kluczowego węzła dla bezpieczeństwa energetycznego całej Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Jednocześnie projekt ustanowi kolejny ważny filar bezpieczeństwa regionu, gdyż wpisuje się w międzynarodową i europejską strategię na rzecz dywersyfikacji i niezależności źródeł energii, a także szlaków transportowych od historycznych monopoli. Dla naszego kraju jest to duży krok w kierunku umocnienia i podniesienia jego roli lidera w szerzej rozumianym regionie północnym oraz pokazuje, w jaki sposób energia może stać się narzędziem zapewniającym dobrobyt, pokój i solidarność – stwierdził dyrektor Kostis Sifnaios, dyrektor zarządzający Gastrade

Terminal ma być nowym punktem dla przesyłu LNG, sprzyjającym współpracy regionalnej i zwiększającym bezpieczeństwo dostaw. Określany jest jako swoisty "kamień milowy", który został osiągnięty dzięki współpracy i wiedzy specjalistycznej wszystkich partnerów zaangażowanych w projekt, w tym również władz państwowych i samorządowych, dla których to kluczowe osiągnięcie. Stanowić ma także dowód zdolności zespołu stoczniowców z Singapuru, specjalizujących się w przebudowie statków do nowej roli, zapewniając oszczędność czasu i kosztów.

Gastrade jest pierwszą firmą w Grecji, która otrzymała licencję na niezależną instalację gazu ziemnego. W ramach swojej działalności przedsiębiorstwo bada, projektuje, konstruuje, obsługuje i eksploatuje niezbędną infrastrukturę do odbioru, przechowywania, transportu i dystrybucji gazu ziemnego. Ma się to odbywać w sposób bezpieczny i opłacalny. Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej poprzez Program Operacyjny „Konkurencyjność, Przedsiębiorczość i Innowacyjność (EPAnEK)” w ramach NSRO 2014-2020.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.