• <

"Digital Baltic - Towards common security" już 27 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej

gm

22.06.2023 09:47 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo "Digital Baltic - Towards common security" już 27 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej

Partnerzy portalu

Digital Baltic

W Bibliotece Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się 27 czerwca br. międzynarodowa Konferencja "Digital Baltic - Towards common security". Głównym celem wydarzenia jest wzmocnienie obecnej i przyszłej współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

Morze Bałtyckie staje się wewnętrznym morzem NATO z Finlandią jako nowym członkiem NATO oraz Szwecją, która niebawem dołączy do sojuszu. Ta nowa sytuacja geopolityczna wraz z trwającą agresją Rosji na Ukrainę przynosi wiele pytań i kwestii do omówienia przez wszystkich sojuszników NATO. Zainspirowani wcześniej wspomnianą inicjatywą NATO: Digital Ocean, organizatorzy postanowili postanowiliśmy tę ideę wśród państw regionu Morza Bałtyckiego, z udziałem agencji UE oraz NATO.

Spotkanie i dyskusje zorganizowane będą w trzech odrębnych, a jednak przenikających się panelach. W ramach każdego z nich będą omawiane tematy z perspektywy strategicznej, wojskowej, naukowej i przemysłowej, zgodnie z zasadą, że eksperci ci powinni zawsze ze sobą współpracować, rozumiejąc wzajemnie swoje potrzeby i możliwości.

Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Obrony Narodowej, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A.

Celem konferencji jest:

- wymiana doświadczeń i zacieśnianie współpracy przemysłowej, naukowej i wojskowej pomiędzy państwami regionu Morza Bałtyckiego;
- wzmacnianie roli Polski jako kreatora polityki bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego;
- identyfikacja aktualnych zagrożeń dla infrastruktury krytycznej, podejmowanych działań i inicjatyw służących ochronie jej zasobów;
- synergiczne działanie z inicjatywami NATO i UE (NATO – Digital Ocean);
- identyfikacja szans i możliwości, a także potencjalnych zagrożeń związanych z wejściem Finlandii i Szwecji do NATO;
- proponowanie rozwiązań budujących zdolności państw Bałtyku do gromadzenia, analizy oraz wymiany danych i informacji.

Do udział w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele resortów obrony państw regionu Morza Bałtyckiego oraz NATO i UE, krajowi eksperci z instytucji rządowych oraz przedstawiciele świata nauki oraz sił zbrojnych i przemysłu. Będą mogli przedstawić najlepsze praktyki i doświadczenia z realizacji konkretnych projektów oraz zaproponować rozwiązania do wdrożenia w przyszłości we współpracy międzynarodowej.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na dedykowanej mu stronie internetowej. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.