• <
APART_HOTEL_1100x200_gif_2024

Deltamarin zabezpiecza kontrakty projektowe dla kolejnych statków dla Stena RoRo

rk

04.09.2024 12:16 Źródło: Deltamarin
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Deltamarin zabezpiecza kontrakty projektowe dla kolejnych statków dla Stena RoRo

Partnerzy portalu

Fot. Deltamarin

Deltamarin podpisał umowę z China Merchants Jinling Shipyard z siedzibą w chińskim Weihai na zaprojektowanie i inżynierię 14. i 15. statku z serii E-Flexer dla firmy Stena RoRo. Kontrakt obejmuje kompletny projekt podstawowy i szczegółowy dwóch nowych statków E-Flexer RoPax, z których oba będą gotowe do transportu metanolu.

Nowe statki zostaną wyczarterowane przez Attica Group do operacji na trasach adriatyckich, z opcją na dwa dodatkowe E-Flexery. Statki zostaną zbudowane stoczni CMI Jinling Shipyard (Weihai) w Chinach i mają zostać dostarczone w kwietniu i sierpniu 2027 roku.

E-Flexer to seria statków typu RoPax, budowanych od 2018 roku. Mają one od 194 do 240 metrów długości i 28 metrów szerokości. Ich wyporność wynosi między 38 000 a 45 000 GT. Posiadają 10 pokładów, na których mieszczą 1000-1300 pasażerów, a także posiadają 2100-3600 pasa ruchu dla pojazdów. Napęd stanowią dwa silniki dwupaliwowe silniki dwupaliwowe MaK M43C diesel/Wärtsilä 12V46DF o mocy 25 200 kW-27 480 kW. Statki osiągają prędkość 22-23 węzłów.

- Ten nowy kontrakt odzwierciedla silne partnerstwo między Deltamarin, Stena RoRo i stocznią China Merchants Jinling. Stałe zainteresowanie statkami E-Flexer, o czym świadczy duża liczba zamówień, podkreśla ich wartość i pozycjonuje je jako wiodące rozwiązanie w swojej klasie. Cenimy sobie naszą wieloletnią współpracę ze Stena i CMI i z niecierpliwością czekamy na wspólną realizację tych projektów - przekazała Janne Uotila, dyrektor zarządzający Deltamarin.

- Dzięki Attica i Deltamarin opracowaliśmy jak dotąd najbardziej niestandardową koncepcję E-Flexer, a ten projekt jest nowym punktem orientacyjnym dla wysoce wydajnych, opłacalnych i przyszłościowych statków RoPax. Dzięki możliwości wykorzystania zarówno konwencjonalnego paliwa, biodiesla, bio- i e-metanolu, jak i akumulatorów do napędu, armator ma statek, który w przyszłości może być eksploatowany przy zerowej emisji CO2. Długotrwała i dobra współpraca między Deltamarin, stocznią CMI Jinling (Weihai) i Stena RoRo ponownie okazała się sukcesem - podkreślił Per Westling, dyrektor generalny Stena RoRo AB.

Zaprojektowane z wszechstronnymi silnikami wielopaliwowymi, statki mogą pracować na konwencjonalnych paliwach morskich (HFO lub MGO), biodieslu i są gotowe na metanol. Są one również wyposażone w układ PTI/PTO i oznaczenie „Battery power”, co pozwala na potencjalne wykorzystanie także napędu akumulatorowego w przyszłości. Konstrukcje te zawierają nowoczesną technologię mającą na celu poprawę efektywności paliwowej i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez Attica Group nawet o 60% w porównaniu z istniejącymi obecnie statkami, pomagając spełnić zarówno aktualne, jak i przyszłe normy środowiskowe.

Nowy kontrakt ma wzmacniać współpracę Deltamarin ze Stena RoRo i podkreślać wspólne zaangażowanie w rozwój innowacji i zrównoważonego rozwoju w przemyśle morskim. Dzięki tym dwóm dodatkowym statkom łączna liczba potwierdzonych zamówień E-Flexer wzrosła do 15, z czego dziesięć zostało już dostarczonych. Z racji na dwupaliwowe napędy oraz przeznaczenie do transportu metanolu te statki mają wpisywać się w ideę dekarbonizacji transportu morskiego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.