• <
CSL_1100X200_jpg_2024

Decyzja ws. lokalizacji Głębokowodnego Terminala Kontenerowego jest ostateczna

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Decyzja ws. lokalizacji Głębokowodnego Terminala Kontenerowego jest ostateczna

Partnerzy portalu

Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

Decyzja lokalizacyjna jest ostateczna. Jeśli chodzi o decyzję środowiskową, jesteśmy na etapie uzupełniania materiałów – przekazał w poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG.

"Wszystkie działania, które przez ostatnich kilka miesięcy podjęliśmy, to są ważne kroki w realizacji tego przedsięwzięcia, aby na przełomie 2028/2029 r. największe na świcie kontenerowce mogły zawijać na Pomorze Zachodnie do portu w Świnoujściu" – przekazał w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.

Wskazał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu oraz ogłoszono przetarg na badania ferromagnetyczne.

"Decyzja lokalizacyjna, którą wydał wojewoda, jest decyzją ostateczną i została utrzymana. Jesteśmy na etapie uzupełniania materiałów jeśli chodzi o decyzję środowiskową. W ciągu najbliższych trzech tygodni, wszystkie informacje, które Generalny Dyrekcja Ochrony Środowiska oczekuje od portu zostaną przesłane po to, aby ostatecznie ta decyzja mogła zostać wydana" – przekazał Marchewka.

Dodatkowo przedstawiono też plan działań prowadzonych "z myślą o mieszkańcach Świnoujścia". Jak poinformowała Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotyczą one m.in. nowego przebiegu drogi rowerowej R10, odtworzenia siedlisk lokalnej flory i fauny, inwestycji związanej z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz wytyczenia nowej drogi do plaży.

Droga ta zostanie zbudowana przez ZMPSiŚ, który zaproponował dwa warianty jej przebiegu – zachodni, częściowo przebiegający w granicach administracyjnych portu w Świnoujściu i wschodni – omijający teren portu.

"Port oraz inne firmy i instytucje tworzą tkankę miejską. My jesteśmy jednym z sąsiadów i jako sąsiedzi przyczyniamy się do tego, aby pobudzać rozwój miasta" – przekazał prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Jarosław Siergiej. "Staramy się nasze inwestycje kształtować tak, żeby one były w zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców" – podkreślił.

Nawiązując do kwestii wywożenia kontenerów z portu w Świnoujściu, wiceminister infrastruktury wskazał, że podjęto już konkretne prace, które "pozwolą na udrożnienie i poprawienie możliwości wywozu kontenerów na całej trasie kolejowej C-E 59, a także linii kolejowej 401, od Szczecina do Świnoujścia".

"Jeszcze tym roku zostanie przeznaczonych 60 mln zł na realizację działań remontowych na drodze C-E 59 na południu i planujemy również z Krajowego Planu Odbudowy, już w roku przyszłym, na lata 2025-2026 rozpocząć inwestycje o wartości około 250 mln zł, gdzie będą realizowane konkretne działania inwestycyjne na trzech odcinkach drogi C-E 59" – poinformował Marchewka.

Wiceminister Infrastruktury przekazał też, że PKP PLK „pracuje nad studium wykonalności drogi kolejowej 401, od Szczecina do Świnoujścia, w tym celu, aby zlikwidować wszelkiego rodzaju limitacje i zwiększyć możliwości przepustowe”.

"Chcielibyśmy, aby pociągi o długości 750 metrów osiągały na całym odcinku prędkość do 120 km/h, co jest możliwe do osiągnięcia. Tym celu realizowania są działania, które przyczyniają się do możliwości wyboru najlepszego wariantu inwestycyjnego" – przekazał Marchewka.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma powstać na wschód od falochronu terminala LNG, na "zalądowionym" obszarze Zatoki Pomorskiej. Nabrzeże przeładunkowe ma mieć długości ok. 1,3 km i głębokość 17 metrów, co pozwoliłoby na jednoczesną obsługę dwóch statków oceanicznych o długości 400 m i jednego, o długości ok. 200 m. Terminal ma mieć ok. 70 ha powierzchni. Zgodnie z założeniami terminal w Świnoujściu ma docelowo rocznie przeładowywać 2 mln TEU (TEU to jednostka miary odpowiadająca pojemności, używana w odniesieniu do portów i statków kontenerowych, równoważna objętości standardowego kontenera o długości 20 stóp).

Inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach, przy czym pierwszy z nich oznacza połowę docelowej zdolności przeładunkowej, czyli 1 mln TEU.

misz/ drag/

Partnerzy portalu

Wilhelmsen_390x150_2024
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.