• <

Damen Naval potwierdza zawarcie kontraktu na dwie kolejne fregaty typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec

19.06.2024 17:53 Źródło: Damen Naval
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Damen Naval potwierdza zawarcie kontraktu na dwie kolejne fregaty typu F126 dla Marynarki Wojennej Niemiec

Partnerzy portalu

Fot. Damen Naval

Holenderski koncern podpisał umowę na dwie dodatkowe fregaty wielozadaniowe F126, które łącznie zwiększą liczbę jednostek tej serii do sześciu. To jak dotąd największa inwestycja niemieckiego rządu w marynarkę wojenną w XXI wieku.

W zeszłym tygodniu Komisja Budżetowa niemieckiego Bundestagu dała zielone światło dla zakupu piątego i szóstego okrętu. 19 czerwca Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacyjnego Bundeswehry (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw) i Damen Naval podpisały umowę na dwie dodatkowe fregaty wielozadaniowe F126. Aktualnie trwa budowa pierwszej z jednostek, przyszłego Niedersachsen (F227). Została rozpoczęta w grudniu 2023 roku, natomiast położenie stępki odbyło się na początku czerwca tego roku. Budowa ma odbywać się w stoczniach w Wolgast, Kilonii i Hamburgu. Wyjątkowy jest przebieg prac, przypominający linię montażową. Wedle planów pierwsze elementy kadłuba, w tym sekcja rufowa powstaną w stoczni Peene w Wolgast, należącej do Grupy NVL. Zakład Naval Yards Kiel GmbH w Kilonii odpowiada za część dziobową i tam też poszczególne segmenty mają zostać połączone i odholowane drogą morską do Blohm+Voss w Hamburgu. W tym ostatnim zakładzie nastąpi doposażenie w systemy pokładowe, czujniki i efektory, a także końcowy montaż. Potem odbędą się wodowanie, próby morskie i oficjalne przekazanie okrętów zamawiającemu. 

Pierwsza fregata ma zostać dostarczona w 2028 roku. Piąty i szósty okręt zostaną dostarczone wedle planu odpowiednio w 2033 i 2034 roku. Jako wszechstronne platformy wielozadaniowe mają działać na całym świecie i w każdych warunkach, od tropików po regiony polarne. Z racji na swoje rozmiary i zdolności do działania staną się trzonem Deutsche Marine.

- To dobra wiadomość i jesteśmy zaszczyceni, że nasz niemiecki klient ma zaufanie do nas i projektu F126, aby zamówić dwa kolejne statki. Dzięki tej decyzji będziemy mogli rozszerzyć klasę serię Niedersachsen do sześciu okrętów. Jest to najszybszy sposób na rozbudowę i modernizację floty nawodnej Marynarki Wojennej Niemiec. Decyzja ta jest również korzystna dla niemieckiej organizacji zamówień publicznych i zaangażowanego przemysłu. Posiadanie większej liczby okrętów tej samej klasy przynosi wiele korzyści - zaznaczył Roland Briene, dyrektor zarządzający Damen Naval.


Długość okrętów ma wynosić 166 metrów, a wyporność do 10 500 ton. To będzie je czynić największymi okrętami w swojej klasie, przebijając tu rozmiarami niszczyciele, takie jak amerykańskie typu Arleigh Burke czy włoskie typu Orizzonte. Z racji automatyzacji oraz wykorzystywania nowoczesnych technologi, fregaty będą jednocześnie obsadzone przez mniej liczne załogi, liczące 125-140 oficerów, podoficerów i marynarzy z miejscem na 70 dodatkowych. Każdy okręt ma mieć także załogę rezerwową o tej samej wielkości, aby utrzymać pełną operacyjność także w trakcie długookresowej służby poza portem, zapewniając stale zdolność okrętu do wykonywania zadań zgodnie z jego przeznaczeniem. Wyposażenie będą tworzyć m.in. system zarządzania walką CMS Thales Tacticos, wielofunkcyjny system radiolokacyjny Thales APAR Block 2, radar Hensoldt TRS-4D i anteny ścianowei klasy AESA. Napęd (pozwalający osiągnąć prędkość do 26 węzłów) mają stanowić cztery agregaty prądotwórcze i dwa elektryczne silniki napędowe. Na uzbrojenie ma się składac działo morskie Otobreda 127/64 z amunicją kierowaną Vulcano, osiem wyrzutni przeciwokrętowych Kongsberg NSM Block 1a, 16 wyrzutni Mk41 VLS dla 64 pocisków obrony powietrznej średniego zasięgu ESSM Block 2B, dwie wyrzutnie RIM-116 RAM CIWS, armaty automatyczne Rheinmetall MLG  27 mm oraz ciężkie karabiny maszynowe Leonardo 12,7 mm. W wyposażeniu każdego okrętu znajdą się również śmigłowiec NH90 Sea Tiger i bezzałogowy statek powietrzny Saab Skeldar UAV.

Fot. Damen Naval

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.